Reinkarnace týmu Sauber

Tým Sauber, který před své jméno dostal zvučně znějícího sponzora ze skupiny Fiat, Alfa Romeo, nemůže v letošní sezoně spolehat na výmluvy. Zatímco v loňském roce neměl s rok starým a nevyvíjeným motorem Ferrari šanci, ve spojení s minimálními investicemi do postupného ladění auta, v sezoně 2018 se čeká vzestup týmu Sauber.

Štítky: Alfa Romeo Sauber Zveřejněno 13. 03 2018 — Tomáš Richtr

Pro letošní rok se Sauber může spolehnout na stejnou specifikaci pohonných jednotek Ferrari, jakou bude mít tovární tým. K tomu je potřeba připočítat finanční vzpruhu od Fiatu skrze značku Alfa Romeo a nového, velmi respektovaného šéfa Frederica Vasseura. Ten nahradil Monishu Kalternbornovou, která s novým majitelem stáje, Longbow Finance, nenašla společnou řeč.

Frederic Vasseur přiznal, že to byla „těžká situace“, když do týmu přišel. Ale nějak ji dokázal udržet a pro letošní rok se musí tým „zlepšit ve všech aspektech“. Prvním krokem, který udělal, bylo zrušení dohody s Hondou. Začal nabírat potřebné zaměstnance s požadovaným know-how. Nyní je tým na úrovni 400 pracovníků, což je nárůst oproti loňským 320. Letos má v plánu dostat se na 450 lidí. Není to ale nábor po vzoru Česko hledá Superstar.

„Nabereme 20 lidí, společnost reorganizujeme a po chvíli nabereme dalších 20 lidí,“ přirovnal Frederic Vasseur situaci k trávení jednotlivých chodů jídla. „Ale Renault to zvládl za 18 měsíců a my to zvládneme také.“

Což nic nemění na tom, že tým je pod tlakem podávat solidní výsledky od začátku. Vždyť na to celé bude dohlížet otec myšlenky vstupu značky Alfa Romeo do formule 1, Sergio Marchione, prezident Ferrari.

Tatiana Calderónová je testovacím pilotem týmu Alfa Romeo Sauber

„Prvním cílem je dohnat konec startovního pole,“ řekl Frederic Vasseur po loňské sezoně, ve které byly vozy Sauberu beznadějně na posledních místech jakýchkoli výkonnostních či rychlostních tabulek. „Jakmile získáme patřičný základ pro rychlost, budeme ji pak rychle zlepšovat,“ přičemž znovuoživená motivace v týmu bude jedním z důležitých faktorů. Jak dlouho to ale všechno bude trvat? Frederic Vasseur to všechno má za „střednědobý projekt“.

„Když se podíváte na jiné projekty, jako je například Red Bull před 10 lety nebo Mercedes před 7 lety, trvalo jim nějakou dobu, než dokázaly bojovat o titul. Mercedes převzal tým Brawn poté, co získal titul mistra světa. A trvalo jim pět let, než získali titul mistra světa znovu. Jenomže my začínáme odzadu. Vlastně ještě dál než odzadu. Musíme být realističtí.“

Frederic Vasseur tak Sauber přirovnává spíše k projektu Force Indie. Indický tým dokázal vyhrát poslední dva šampionáty v takzvaném ‚zbytku světa‘, tedy za nejsilnější trojicí Mercedes, Ferrari a Red Bull.

Je to oficiální: Alfa Romeo Sauber F1 Team

„Byli jako my také hodně vzadu a postavili velmi silný projekt,“ řekl Frederic Vasseur. „Důležité je se během sezony postupně zlepšovat. Máte-li totiž ambice na střednědobý projekt, je nezbytné se během sezony zlepšovat. Vloni jsme měli zastaralý motor, ale letos musíme zabrat a hodně. A každý v týmu maká. Musíme ale přiznat fakt, že to nějakou dobu potrvá.“

Tým Sauber nikdy velkou cenu nevyhrál. Nejúspěšnější sezonu měl v roce 2012, kdy se celkem čtyřikrát dostal na stupně vítězů. Dařilo se mu v době, kdy jej z větší části vlastnila automobilka BMW po rozchodu s Williamsem. V sezoně 2007 skončila druhá a o rok později Robert Kubica vyhrál Velkou cenu Kanady. Na stupních vítězů byli jezdci týmu BMW Sauber celkem jedenáctkrát. BWM se ale rozhodlo vzdát závěr sezony s cílem připravit se na nový rok, čímž se připravil o šanci bojovat o titul. A s příchodem ekonomické krize pak BMW formuli 1 opustilo a nechalo Sauber napospas svému osudu.

Sauber v roce 2018 s Leclercem a Ericssonem, odhalil i nové zbarvení

Diskuse k článku

Napsat komentář