Red Bull v Turecku jede svůj 300. závod

Když začínali, lidé se jim posmívali a nazývali je „limonádami“. Málokdo věřil, že by se Red Bull mohl stát jedním z nejúspěšnějších týmů v historii formule 1. Za patnáct let v královně motorsportu vyhrál Red Bull 63 závodů a získal celkem osm titulů – čtyři mezi jezdci, čtyři mezi konstruktéry. Zítra v Turecku pak oslaví svůj 300. start.

Štítky: GP Turecka Red Bull Zveřejněno 14. 11 2020 — Petr Čermák

Red Bull zahájil své působení ve formuli 1 odkoupením Jaguaru, začátky tedy byly velmi krušné. Rakouský výrobce energetických nápojů ale již brzy ukázal, že to s formulí 1 myslí vážně.

Trvalo to 26 závodů, ale v Monaku roku 2006 se Davidu Coulthardovi konečně podařilo dostat Red Bull na stupně vítězů. Dalším logickým krokem bylo vítězství – na to si ale museli chvíli počkat. Vítězství oslavil nejdříve juniorský tým Toro Rosso, který v Itálii roku 2008 oslnil v kombinaci se Sebastianem Vettelem.

A byl to právě Sebastian Vettel, který o rok později zvítězil v GP Číny a zapsal tak Red Bull do tabulky vítězných týmů. Nebylo to ale jen vítězství – Vettel vybojoval v Číně i první týmovou pole position a druhý Mark Webber zajistil týmu double.

Sezona 2009 předznamenala budoucnost – Vettel získal titul vicemistra světa, Red Bull zakončil ročník s nejlepším autem, ale už nezvládl stáhnout bodovou ztrátu na tým Brawn GP. Přesto si „limonády“ vyjely 6 vítězství a celkem 16 stupňů vítězů, což v jejich páté sezoně nebyla vůbec špatná bilance.

A teprve pak to přišlo – Red Bull vystrčil růžky a v roce 2010 si zajistil konstruktérský titul. K tomu přidal rovnou i jezdecký titul v podání Sebastiana Vettela, který (čistě pro zajímavost) do té doby ani jednou nevedl průběžné pořadí jezdců. Tvrdou ránu dostala konkurence i o rok později – Vettel vyhrál v 11 z celkových 19 závodů a opět společně s týmem oslavoval oba mistrovské tituly.

Další úspěchy na ně ale ještě čekaly – stejným způsobem pokračoval Red Bull i v letech 2012 a 2013. Poté přišla studená sprcha v podobě dominance stříbrných šípů, ale i přesto se červení býci drží a pravidelně bojují o stupně vítězů. Letos jsou jediným týmem, za kterým se Mercedes ohlíží a kterého se dominantní automobilka obává.

Ve svých 299 závodech získal Red Bull celkem 63 vítězství, 180krát skončil na stupních vítězů, připsal si 62 pole position a 67 nejrychlejších kol. Nikdo neví, co přinese další třístovka, ale svým odhodláním a snahou opět zvítězit dává Red Bull najevo, že půjde o velkolepou jízdu.

Video: Elektrický prototyp DTM poprvé na trati