Red Bull v Monaku zažívá loňský Singapur. Jen konkurence je o něco blíž

Formule 1 se tento víkend otřásla, když Red Bull čelil nečekaným problémům na Velké ceně Monaka. Co způsobilo, že dosud dominantní vůz nedokázal držet krok s konkurencí? Ponořte se do analýzy a objevte, jak technické detaily a nečekané výzvy mohou změnit průběh šampionátu.

Štítky: GP Monaka Red Bull Technika Zveřejněno 25. 05 2024 — GPF1.cz

Formule 1 se vždy točila kolem perfektní symbiózy mezi člověkem a strojem, ale někdy ani ti nejlepší nedokáží překonat technické nedostatky. To se přesně stalo týmu Red Bull během Velké ceny Monaka 2024, kde se ukázalo, že ani současní šampioni nejsou neporazitelní.

Nečekaný propad v Monaku

Pro první polovinu sezóny 2024 se zdálo, že Max Verstappen a jeho Red Bull dominují. Avšak Monako přineslo krutou realitu: Verstappen nejenže nezískal pole position, ale ani se nedostal do první řady, a jeho týmový kolega Sergio Perez skončil už v Q1 na 18. místě. Verstappen měl během své poslední kvalifikační jízdy menší kolizi se zdí ve Ste Devote, což mu zabránilo dosáhnout lepšího času.

Problém nebyl jen v nešťastném incidentu, ale v celkovém výkonu vozu. Charles Leclerc ve Ferrari získal pole position s časem, který byl mimo dosah Red Bullu. Vůz se po celý víkend potýkal s problémy na nerovnostech a obrubnících monackého okruhu, což připomnělo situaci z loňského Singapuru.

Red Bull do Monaka přijel s nastavením, které podle simulací mělo fungovat. Realita byla ovšem jiná. Předpokládané výkony se nedostavily a vůz trpěl na nerovnostech trati. Verstappen tvrdí, že problém byl přítomen již od roku 2022, ale až nyní se projevil naplno kvůli rostoucí konkurenci.

Red Bull se pokusil měnit nastavení vozu, změkčit jeho zavěšní, ale žádná z těchto úprav nepřinesla kýžený výsledek. Verstappen si stěžoval, že vůz působí jako motokára bez odpružení. Mechanické problémy, jako je vysoká tuhost v zatáčení a omezená schopnost pohlcování nerovností, znamenaly, že vůz ztrácel čas na každém obrubníku. Stejný problém, jako v Singapuru 2023.

Problém tkví v samotné konstrukci vozu. Red Bull sází na komplexní podvozkovou geometrii a chytré odpružení, které poskytuje výhodu v konzistentním přítlaku při různých rychlostech. Avšak v Monaku se ukázalo, že tento systém nedokáže zvládnout velké nerovnosti a změny sklonu trati. Snížení tuhosti odpružení, které zkusil Perez během druhého pátečního tréninku, vedlo k výrazné ztrátě aerodynamického výkonu, což ukázalo, že jeden problém vystřídal jiný.

Verstappen je přesvědčen, že problém je fundamentální a nebude možné ho rychle odstranit. Existují tratě, kde tento nedostatek nebude tak patrný, ale na technicky náročných okruzích, jako je Monako, bude Red Bull nadále bojovat s těmito omezeními.

Konkurence se dotahuje

Tento víkend ukázal, že Ferrari a McLaren mají schopnosti vystavit slabiny Red Bullu, což je něco, co nebylo viditelné v předchozích sezónách. Leclerc, který získal pole position, uznal, že Red Bull stále má nejrychlejší vůz, ale ne na specifických tratích jako je Monako. Tato skutečnost znamená, že i když je Red Bull stále favoritem na většinu závodů, jeho dominance je nyní více ohrožena než kdy dříve.

Monako 2024 ukázalo, že ani nejlepší technologie a nejzkušenější jezdci nemohou vždy překonat fyzikální omezení. Red Bull bude muset najít řešení, pokud chce udržet svou pozici na špičce, a Monako bylo jasným připomenutím, že Formule 1 je neustále se měnící boj, kde i malá slabina může znamenat velkou prohru.