Red Bull uznal, že ředitel závodů v Abú Dhabi 2021 chyboval

Po půl roce od památné noci v Abu Dhabi, která rozhodla o titulu mistra světa, šéf Red Bullu Christian Horner přiznal, že tehdejší ředitel závodů Michael Masi udělal chybu, i přesto, že to byl právě Max Verstappen, který se tehdy radoval.

Štítky: Christian Horner FIA Michael Masi Red Bull Zveřejněno 1. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Max Verstappen se stal mistrem světa poté, co celý závod v Abu Dhabi zaostával za svým rivalem Lewisem Hamiltonem. V posledním kole se ale díky Safety caru vrátil do hry a skvěle využil nabídnuté příležitosti.

Ve snaze udržet boj o titul až do posledního kola se však Michael Masi dopustil porušení sportovních pravidel. Mercedes se proto rozhodl podat protest, který následně stáhl – tým si údajně nepřál, aby se o titulu rozhodlo u soudu.

Čeho přesně se Masi dopustil? Během Safety car procedury má ředitel závodu právo nechat předjet o kolo zpět jedoucí vozy zpomalovací vůz a tím je tak vrátit do stejného kola v jakém se nachází lídr, ředitel závodu má tak dvě možnosti.

Buďto pomalejší auta nechá za Safety carem, nebo se rozhodne k výše popsané možnosti. Musí ale nechat projet všechny monoposty, nikoliv jen pár vybraných a v Abu Dhabi se přesně toto stalo – vrátit se do toho samého kola mohli jen vozy mezi Hamiltonem a Verstappenem.

Další podmínkou je, že auta, která se vrací do stejného kola jako lídr závodu, musí projet celý okruh a bezpečně se vrátit ‚do vláčku‘ za Safety carem – ani toto se v Abu Dhabi nestalo. Tím Masi výrazně ohnul hned dvě pravidla.

Šéf Red Bullu Christian Horner nyní přiznal, že Masi skutečně jednal v rozporu s pravidly. „Ano, Michael Masi tehdy udělal chybu. Nemyslím si ale, se ji dopustil záměrně, aby někoho zvýhodnil nebo poškodil.

Nacházel se v extrémně složité situaci. Tlak byl na něj vyvíjen snad z každé strany, na kterou se podíval a v takových momentech člověk udělá chybu. Je to přirozené, jsme lidi a ti dělají chyby. Mrzí mě ale, že nikdy nedostal žádnou podporu FIA.

Nikde jsem neviděl prohlášení ze strany řídícího orgánu, který by Michaela podpořil. Nikde jsem neviděl, že byl vystaven nepředstavitelně těžkému rozhodnutí a že FIA stojí pevně za ředitelem závodů,“ prohlásil Christian Horner.

Šéfa rudých býků také mrzí, že právě kvůli závěru Velké ceny Abu Dhabi není mezi fanoušky Verstappenův titul dostatečně oceňován. „Mrzí mě ještě jedna věc – lidé kvůli událostem z Abu Dhabí mají tendenci znevažovat Maxův úspěch.

Několikrát už jsem se setkal s názory, že Maxovi k titulu pomohla FIA, Masi a další zákulisní věci. Rád bych připomenul, že titul pilot získá na základě výsledků z celé sezony a vloni měl Max skvělý rok, je zaslouženým šampionem,“ brání svého svěřence Horner.

FIA se následně zavázala, že bude pečlivě studovat události z loňského finále a přijde se závěrem před začátkem letošní sezony. Stalo se tak a po celých 97 dnech vyšetřování byl Michael Masi shledán vinným.

Mezinárodní automobilová federace uvedla, že Masi se dopustil chyby lidského faktoru a tím tak porušil pravidla. Před začátkem sezony 2022 byl tak australský ředitel závodů sesazen ze své funkce a nahrazen Nielsem Wittichem a Eduardem Freitasem.

V návaznosti na loňskou sezonu byly i zrušeny rádiové komunikace mezi ředitelem závodů a jednotlivými členy týmů v průběhu závodu. Navíc FIA záměrně nedává novým ředitelům de facto žádný prostor v médiích – nechce nové ředitelství vystavovat tlaku, kterému čelil Masi.