Red Bull tátu Verstappena už musel trochu vykázat

Týmový manažer AlphaTauri Graham Watson přiznal, že v době Verstappenova přestupu do hlavního týmu v roce 2016 byl Maxův otec velmi podezíravý. Situace zašla tak daleko, že musel zasáhnout i samotný Red Bull.

Štítky: AlphaTauri Jos Verstappen Red Bull Zveřejněno 9. 01 2022 — Vašek Štěpánek

V roce 2015 přišly do Toro Rosso (dnešní AlphaTauri) dva nováčci Sainz a Verstappen, synové motorsportových závodníků. Sainz starší je veleúspěšný závodník v Rally a Jos Verstappen pro změnu několik let závodil ve formuli 1.

Došlo tedy k zajímavému srovnání obou pilotů a ani jeden z nich si ve své debutové sezoně nevedl špatně, oba předvedli několik skvělých výkonů a rozhodně se zviditelnili. To ale vedlo k rostoucímu napětí v pomyslném boji o budoucí sedačku Red Bullu.

Manažer týmu Graham Watson prozradil, jak k této vznikající rivalitě přistoupili otcové obou závodníků. Carlos Sainz starší se stáhl, uvedl, že kariéru svého syna nebude nijak ovlivňovat, Jos Verstappen zaujal přesně opačný postoj – začal se velmi angažovat.

„V letech 2015 a 2016 jsme pracovali s Carlosem a Maxem, oba to byli špičkový jezdci, jedni z nejlepších, se kterými náš tým kdy spolupracoval. Bylo jasné, že minimálně jeden z nich v dohledné době bude závodit pro Red Bull.

Líbil se mi postoj Carlosova otce, který řekl, že to jeho syn je v F1 a on nemá důvod zasahovat do zákulisí týmu. Jos dělal přesný opak, začal být velmi podezíravý a až otravný, abych byl upřímný, rozčilovalo to hodně lidí v garáži.

Jednou za mnou Jos přišel a ptal se mě na zbytečné věci, ptal se nás na postup při práci u Maxe i u Carlose. Řekl jsem mu: ‚Do pr*ele chlape, nech nás pracovat!‘ Nic moc to nevyřešilo a nadále byl velmi podezíravým,“ pospal tehdejší situaci v Toro Rosso Watson.

Po prvních čtyřech závodech v roce 2016 Red Bull rozvázal spolupráci s ruským závodníkem Daniilem Kvyatem a na jeho místo angažoval teprve osmnáctiletého Verstappena. To, že sedačku ‚vyhrál‘ právě Max nebylo překvapením. Ani samotní rudí býci se netajili tím, že do svého vozu chtějí právě mladého Nizozemce.

„Pamatuji si situaci, kdy bylo oznámeno, že do Red Bullu v průběhu sezony 2016 přijde Max. Jos měl velkou radost, což naprosto chápu. Vím ale, že za ním došlo samotné vedení stáje, které vědělo o tom, co dělá u nás v Toro Rosso, a řeklo mu, aby se stáhl.

U Red Bullu nechtěli dopustit, že by jim Maxův otec říkal, co mají a nemají dělat. Z pozice týmu to chápu, z pozice Jose to muselo být těžké. Je hlavní postavou Maxovi kariéry a najednou se stáhnout nemohlo být lehké, zvlášť, když jde o vašeho syna,“ zakončil manažer AlphaTauri.