Kvalifikace na poslední závod symbolicky v pořadí Red Bull, Ferrari, Mercedes

Poslední kvalifikaci sezony stylově vyhrál Red Bull. Max Verstappen si na okruhu Yas Marina zajistil už třetí pole position v řadě. Původně jsme čekali boj Red Bullu a Mercedesu, to se ale nakonec nenaplnilo. Stříbrné šípy se propadly a skončily až za Ferrari. Končící Sebastian Vettel se dostal do poslední části kvalifikace.

Štítky: GP Abú Dhabi kvalifikace Max Verstappen Zveřejněno 19. 11 2022 — Vašek Štěpánek

Kvalifikace na Velkou cenu Abu Dhabi měla poklidný průběh. Trať postupně zrychlovala, a tak se vyplatilo do závěrečných pokusů v každé části na trať vyjet až mezi posledními. Vítěz minulé kvalifikace Kevin Magnussen tentokrát skončil šestnáctý.

Spolu s ním z Q1 nepostoupil Pierre Gasly, ten bude příští rok hájit barvy Alpinu. Bottas se z první části rovněž nedostal a obsadil jen osmnácté místo. Vzhledem k vyrovnanému stavu v šampionátu je Bottasův výsledek pro Alfu Romeo zklamáním.

Druhý kvalifikační segment nabídl těsné rozdíly mezi piloty. Například jedenáctý Alonso ztratil na postup do Q3 jen 0.028 sekundy! Malé časové ztráty pokračovaly i na dalších pozicích. Yuki Tsunoda jen těsně porazil Schumachera a Stroll horkotěžko ubránil místo před Zhouem.

V poslední části kvalifikace se očekával souboj o pole position mezi Red Bullem a Mercedesem, opak byl ale pravdou. Stříbrné šípy se výkonnostně propadly a skončily na pátém a šestém místě – tedy až za Ferrari. Závodní tempo by ale mělo být lepší u německé automobilky.

Red Bull potvrdil roli favorita a zajistil si první řadu na startu zítřejšího závodu. Kvalifikace původně vypadala lépe pro Sergia Péreze, nakonec ale všem vypálil rybník letošní šampion Max Verstappen. Třetí skončil Leclerc před Sainzem.

Lando Norris skončil nejlépe ze zbytku světa na sedmé příčce. Osmé místo si zajistil Esteban Ocon před Sebastianem Vettelem. Němec zajel pěknou kvalifikaci a připravil Aston Martinu dobrou výchozí pozici do závodu. Ricciardo skončil desátý, ale má penalizaci tří míst.