Red Bull sebevědomě: Porsche (a kdokoli další) musí splnit naše podmínky

Ze stáje z Milton Keynes se ozývá, že veškerou moc má nyní ve svým rukách Porsche. Právě německá automobilka má učinit rozhodnutí, zda splní podmínky a spojí své síly s Red Bullem anebo zda potenciální a lákavá spolupráce ztroskotá.

Štítky: 2026 motory Porsche Red Bull Zveřejněno 5. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Red Bull je už řadu měsíců spojován s Porsche. Německá automobilka by měla rudým býkům dodávat pohonné jednotky, a to od roku 2026, kdy přijdou nová pravidla. Vedení Red Bullu už samo potvrdilo, že je stáj s Porsche už dlouhodoběji v kontaktu.

Ale situace se komplikuje a jednání jsou pozastavena. Mezi oběma stranami existují rozdílné pohledy na fungování společného projektu od sezony 2026 a dál. Mělo dojít také ke změně majitelské struktury – Porsche chtělo odkoupit až 50% podíl Red Bullu.

A přesně to se vedení rudých býků nelíbí. Red Bull se dlouhodobě pyšní svou technologickou nezávislostí a rád by v podobném trendu pokračoval i v dalších letech. Stáj nechce své zdroje a know-how sdílet s automobilkami, které mohou po pár letech odejít.

Vzniklý problém zastavil jednání mezi Red Bullem a Porsche a nyní se čeká, jak se bude celá situace vyvíjet. Jisté je jen to, že čím déle rozhodování trvá, tím menší šance Porsche na vstup do F1 má. Audi už svůj vstup potvrdilo a má oproti Porsche už teď drobnou výhodu.

Šéf Red Bullu Christian Horner uvedl, že v dohodě existuje několik důležitých aspektů, které si stáj přeje dodržet a nesleví z nich. Konečný tah má mít Porsche, zástupci automobilky se mají rozhodnout, zda těmto aspektům vyhovět či naopak.

„Porsche se musí rozhodnout. Musí to ale být v rámci našeho přístupu k závodění a v rámci naší kultury. To z nás dělá toho, kým jsme. Jsme nezávislý tým, a to jak politicky, tak naštěstí i technologicky a touto filosofií chceme pokračovat i do budoucna.

Funguje nám to, a proto není důvod cokoliv měnit. Teď je to na Porsche, to musí učinit své rozhodnutí a říct si, zda chce být součástí naší kultury nebo ne. Mohu vám ale říct, že Red Bull nebyl a ani nebude velkou korporátní organizací,“ sdělil šéf Red Bullu.

Red Bull počítá i s variantou, že se s Porsche nakonec nedohodne. Proto se v Milton Keynes pracuje na motorech pro sezonu 2026 a dál. Vedení stáje nechce nic podcenit a rádo by novou éru motorů začalo na úplném vrcholu.

„Začali jsme vzrušující novou kapitolu našeho podnikání. Myslím, že jsme dali dohromady lidi s velkým talentem a odhodláním a budeme pokračovat ve stavbě zcela nového motoru. Jen čas ukáže, zda k sobě přibereme i velkého a zajímavého partnera.

V tuto chvíli jsou plány takové, že si motory děláme sami. Uvidíme, zda se k nám někdo bude v blízké budoucnosti chtít připojit a pokud se nedohodneme s Porsche, nevylučujeme ani spolupráce s dalšími automobilkami, které budou chtít do F1 vstoupit,“ zakončil Horner.