Red Bull se omlouvat nebude, to by měli udělat soupeři

Rudí býci byli usvědčeni z podvádění a nedodržení finančního stropu za rok 2021. Christian Horner ale odmítá, že by se měl jeho tým veřejně omlouvat. Omluva by měla přijít spíše ze strany soupeřů Red Bullu.

Štítky: Christian Horner FIA Pravidla Red Bull Zveřejněno 30. 10 2022 — Vašek Štěpánek

Od Velké ceny Singapuru se začalo hlasitě hovořit o údajném porušení rozpočtového stropu ze strany Red Bullu za rok 2021. O dva týdny později v Japonsku to FIA skutečně potvrdila a Red Bullu bylo prokázáno porušení finančních pravidel.

Stáj z Milton Keynes finanční limit překročila o 1,8 milionu. To je v pravidlech bráno jako mírné porušení. Celý svět čekal na trest, se kterým FIA přijde, neboť tak či tak nastaví precedens, se kterým budou do budoucna i další týmy pracovat.

Postih byl oficiálně oznámen před víkendem v Mexiku – Red Bull bude muset zaplatit pokutu ve výši 7 milionů dolarů a zároveň bude mít omezený počet hodin ve větrném tunelu, a to o 10 %, což inženýři rudých býků vnímají jako ‚významné omezení‘.

Po oznámení trestu byl šéf Red Bullu Christian Horner dotázán, zda by se neměl Red Bull svým soupeřům omluvit, neboť finanční strop přímo nedodržel pouze jeden tým. „Abych k vám byl zcela upřímný, nemyslím si, že se musíme omlouvat.

Udělali jsme chybu ve výkladu pravidel. Chybovali jsme v porozumění pravidel, ale to je vše, rozhodně se nejednalo o úmyslné kroky, které nás měly nelegální cestou zvýhodnit. Jak už jsem řekl, udělali jsme chybu a byli jsme za ni potrestáni.

A pokud jde o omluvu, myslím si, že tu nám ostatní týmy naopak dluží, protože záměrně dělaly kroky, které pošpinily náš tým a naši značku. Není hezké být označován za podvodníky jen proto, že se nám daří a tohle je podle mě vhodné omluvě.

Nyní je potřeba jít dál, poučit se z našich chyb a pokračovat. Příští rok budeme mít omezené testování ve větrném tunelu a očekávám, že výkonnostně půjdeme dolů. O to více budeme motivovaní a příští rok do toho půjdeme ještě tvrději,“ oznámil Horner.