Red Bull postaví vodíkové auto pro 24 hodin Le Mans

Red Bull uzavřel partnerství s francouzským konstruktérem ORECA. Spolupráce se bude týkat vývoje šasi pro závodní vůz v nové vodíkové třídě, která má být od roku 2024 součástí série 24h Le Mans.

Štítky: Motorsport Red Bull Zveřejněno 26. 01 2021 — Vašek Štěpánek

Sesterská společnost Red Bullu, která rovněž vyvíjí silniční vůz Aston Martin Valkyrie, spojila své síly se společností ORECA. Spojenectví má za úkol vyprodukovat šasi pro nový prototyp závodního monopostu série 24h Le Mans. Monoposty budou poháněny vodíkovými články.

„Prvním úkolem pro britské a francouzské společnosti je provést a poskytnou studii o proveditelnosti nového závodního konceptu vozidla,“ uvádí v oficiálním prohlášení organizátor Automobile Club de l’Ouest.

Generální ředitel Red Bullu, Christian Horner, řekl: „Jsem rád, že společnost Red Bull Technologies byla, společně s našim partnerem ORECA, vybrána pro vývoj nového závodního monopostu, který bude poháněn vodíkem.“

Jak se bude jmenovat motor Red Bullu od Hondy?

„Red Bull má dostatečnou kvalifikaci, aby přijal takovou výzvu. Máme zkušenosti s vývojem formulového vozidla, ale také s dalšími špičkovými programy. Třída vodíkově poháněných vozů v Le Mans nabízí pohled na budoucnost udržitelného motoristického sportu. Tato třída slibuje pokrok v používání vodíku v běžné dopravě a já jsem rád, že toho budeme součástí,“ uzavřel Horner.

Zapojení Red Bullu a společnosti ORECA by mohlo přilákat ještě větší množství výrobců automobilů. V současnosti jsou v nové třídě Le Mans zapojeny čtyři skupiny konstruktérů.

Firma ACO pracuje na nové třídě už třetím rokem. Funguje pod hlavičkou Mission H24 ve spolupráci s organizací GreenGT.

Iniciativu zahájila v září 2018 na okruhu Spa, během European Le Mans Series, předvedením prototypu LMPH2G. Tento monopost je založen na voze ADESS LMP3 s palivovým článkem poskytující energii čtyřem elektromotorům.

Vůz byl následně předveden přímo na okruhu Le Mans v roce 2019 a minulý rok se zúčastnil volného tréninku na akci Le Mans Cup.

Nynějším záměrem je, aby vůz mohl závodit na akcích schválených společností ACO jako součást cvičení sběru dat pro novou závodní sérii Le Mans.