Red Bull odhalil RB19 a partnerství s Fordem

Ford bude spolupracovat s Red Bullem, aby od roku 2026 poháněl tým z Milton Keynes i sesterský tým AlphaTauri ve formuli 1.

Štítky: Ford Red Bull Zveřejněno 3. 02 2023 — Jiří Košta

Zatímco spojení Fordu s týmem Red Bull se již nějakou dobu očekávalo, situace ohledně AlphaTauri byla méně jasná.

Vzhledem k tomu, že současný dodavatel Honda zaregistroval svůj zájem o výrobu pohonné jednotky pro předpisy roku 2026, spekulovalo se, že by mohla něco udělat výhradně s AlphaTauri.

Ale když Ford na páteční tiskové konferenci v New Yorku konečně potvrdil své partnerství s Red Bull Powertrains, americký automobilový gigant dal jasně najevo, že se dohodne se dvěma týmy obra energetických nápojů F1.

Společnost se má stát partnerem v Red Bull Ford Powertrains, který bude zásobovat své dva týmy od roku 2026 minimálně do roku 2030.

Okamžitě by se mělo začít pracovat s Red Bullem na pomoci s vývojem nového motoru, který bude zahrnovat elektromotor o výkonu 350 kW.

Očekává se, že Ford bude pomáhat s pokrokem ve vývoji spalovacího motoru, stejně jako v oblastech, jako je bateriový článek, technologie elektromotoru a další softwarové prvky.

Šéf týmu Red Bull Christian Horner věřil, že partnerství s Fordem bylo velkým impulsem pro dlouhodobé ambice jeho týmu.

„Je fantastické přivítat Ford zpět do formule 1 prostřednictvím tohoto partnerství,” řekl.

„Schopnost těžit ze zkušeností OEM, jako je Ford, nás jako nezávislého výrobce motorů staví proti konkurenci. Jsou výrobcem s bohatou motoristickou historií, která zahrnuje generace. Od Jima Clarka po Ayrtona Sennu a Michaela Schumachera, linie mluví sama za sebe.”

Pro nás jako Red Bull Powertrains je otevření další kapitoly této dynastie, jako Red Bull Ford, nesmírně vzrušující.”

Během prezentace Red Bull odhalil základ pro nový vůz RB19, přičemž to hlavní uvidíme až během prvních testů. Zároveň stáj doplnila zajímavou novinku pro fanoušky, kteří budou moct navrhnout designy pro tři americké závody.