Red Bull očekává penalizaci kvůli motorům i u Hamiltona

Poradce týmu Red Bull Helmut Marko očekává, že v jednom z nadcházejících závodů obdrží penalizaci za nasazení nových komponent také Lewis Hamilton z Mercedesu. Bottas bere v Soči pátý motor a startuje sedmnáctý.

Štítky: Helmut Marko Lewis Hamilton Mercedes Zveřejněno 26. 09 2021 — Vašek Štěpánek

V letošní sezoně, která má 22 závodů, je poměrně těžké se udržet na limitu v počtu využitých motorů, který formule 1 požaduje. Letos tak mohou týmy a jezdci beztrestně nasadit pouze tři pohonné jednotky, za každou navíc přichází penalizace.

Marko má jasno – během nadcházejících tří závodních víkendů potká Lewise Hamiltona stejný osud, který potkal v Rusku Maxe Verstappena. Nizozemec do zítřejší Grand Prix odstartuje z posledního místa za nasazení čtvrtého motoru v sezoně.

Lewis Hamilton bude mít v Rusku velkou příležitost dostat se opět do vedení šampionátu, Mercedes i Valtteri Bottas jsou údajně připraveni použít i týmové příkazy. Poradce Red Bullu ale zůstává klidný, Mercedes podle něj musí Hamiltonovi nasadit čtvrtý motor také.

„Turecko, Austin a Mexiko jsou okruhy, které našemu autu budou sedět, a právě na některém z nich dá Mercedes Hamiltonovi nový motor a odstartuje zezadu. Udělají to ze stejného důvodu jako my,“ předpovídá Marko.

Osmasedmdesátiletý Rakušan také vysvětlil, proč Red Bull nasadil Verstappenovi nový motor už ve druhém tréninku v pátek. Tým si chtěl údajně vyzkoušet a ověřit, jak motor funguje za suchých podmínek.

„Mapování motoru nám zabere trochu více času než Mercedesu. Nový motor jsme potřebovali vyzkoušet a chtěli jsme to provést na suché trati, ne za deště.“

Verstappen si však myslí, že prokousávání se polem nahoru bude letos kvůli vyrovnanějšímu poli těžší než v uplynulých letech. Marko se modlí v suchý závod, mokro by podle něj bylo pro Verstappena velké riziko.

„Je pravda, že Max by na vodě opět ukázal své kvality, na straně druhé je na vodě větší riziko toho, že vás někdo sestřelí nebo že nebude moci tolik předjíždět,“ zamýšlí se poradce Red Bullu.

Pro Velkou cenu Ruska přijal Bottas pátý motor a odstartuje ze sedmnáctého místa.