Red Bull man, Dietrich Mateschitz 1944 – 2022

Jak se z thajského nápoje stal pojem Red Bull? Úspěšný podnikatel a hlavně vizionář Dietrich Mateschitz zemřel ve věku 78 let.

Štítky: Dietrich Mateschitz Red Bull Zveřejněno 22. 10 2022 — GPF1.cz

Dietrich Mateschitz se narodil 20. května 1944 v rakousko-slovinské rodině v Sankt Marein im Mürztal ve Štýrsku. Oba jeho rodiče pocházejí ze Štýrska. Ačkoli se jeho otec narodil v německém Gross Gerau, z oblasti Mariboru v Dolním Štýrsku (dnes ve Slovinsku) pochází otcova rozvětvená rodina. Když byl malý, jeho rodiče – oba byli učiteli na základní škole – se rozešli. Mateschitze vychovávala matka.

Dietrichu Mateschitzovi trvalo deset let, než v roce 1972 konečně získal titul z marketingu na Hochschule für Welthandel, což je dnešní Vídeňská vysoká škola ekonomie a obchodu.

Úplně první zaměstnání, které vykonával, bylo ve společnosti Unilever, kde prodával prací prostředky. Poté začal pracovat pro německou kosmetickou společnost Blendax, kterou nyní vlastní P&G. Náplní práce Dietricha Mateschitze byl marketing zubní pasty značky Blendax, což vyžadovalo časté cestování. Při jedné takové služební cestě do Thajska objevil Krating Daeng, thajský sirup na podporu energie, který mu pomohl vyléčit jet lag (únavu po přesunu mezi časovými pásy). Dietrich se rozhodl vytvořit vlastní energetický nápoj, protože se mu zalíbila jeho chuť.

S návrhem na spolupráci se vydal za Chaleo Yoovidhyou, majitelem společnosti Thai Drink. Dohodli se, že si přibližně 49 % akcií společnosti rozdělí rovným dílem a zbývající 2 % připadnou Yoovidhyovu synovi. Dietrich Mateschitz tak uvedl na trh svou verzi energetického nápoje v plechovkách, dnes všeobecně známou jako “Red Bull”. V prvních letech navíc neexistoval žádný trh s energetickými nápoji. Dietrich Mateschitz se však chopil příležitosti a představil jedinečný produkt.

V roce 1984 spolu s Chaleo Yoovidhyou založil společnost Red Bull GmbH a ta po třech letech v roce 1987 debutovala v Rakousku. Poté se mu podařilo z nápoje Red Bull udělat celosvětového lídra na trhu s energetickými nápoji. Spolu s Heinzem Kinigadnerem založil nadaci Wings for Life, která podporuje výzkum míchy. V roce 2014 začala nadace pořádat světový běh Wings for Life World Run, jehož cílem je získat finanční prostředky.

Na rozdíl od jiných obchodníků vkládá Dietrich Mateschitz do rozvoje své značky hodně peněz. Absurdní, ale chytlavý slogan Red Bullu zní: “Red Bull vám dává křídla.” Ještě před Lipicánskými koňmi byl Red Bull jednou z prvních mezinárodně uznávaných rakouských značek. Red Bull vznikl v Asii, ale většina jeho růstu pochází z Japonska a Indie.

Rodiče Dietricha Mateschitzce byli vychovatelé na základní škole a rozešli se, když byl ještě malý. V dospívání Dietrich Mateschitz od rodiny utekl. Přestože Mateschitz nebyl nikdy ženatý, má syna. Ostrov Laucala na Fidži patří Dietrichu Mateschitzovi, který žil v rakouském Fuschl Am See. který koupil od rodiny Forbesových.

V roce 2013 Dietrich zakoupil speciálně postavenou extrémní ponorku DeepFlight Super Falcon. Byla určena pro návštěvníky jeho letoviska na ostrově Laucala. Dietrich vlastnil letiště a hangár pro soukromá letadla a byl certifikovaným pilotem.

Piper Super Cub a poslední vyrobený letoun “Douglas DC 6B”. “Létající býci” je název jeho sbírky historických letadel. Kromě Douglasu DC-6B patří do jeho sbírky také Lockheed P-38 Lightning, North American B-25J Mitchell a další letadla.

Mateschitzovy značky jsou prostřednictvím komerčního sponzoringu důsledně propagovány jako značky spojené s fyzickými a psychickými vlastnostmi potřebnými pro různé druhy extrémních sportů.Red Bull dříve vlastnil více než 60 procent automobilového závodního týmu F1 Sauber a byl jeho hlavním sponzorem. Společnost Red Bull však ukončila spolupráci se Sauberem na konci roku 2001 poté, co se tým rozhodl podepsat smlouvu s Kimi Räikkönenem jako jedním z jezdců pro sezónu 2001 namísto chráněnce Red Bullu Enrique Bernoldiho.

V listopadu 2004 Mateschitz koupil tým formule 1 Jaguar Racing od jeho předchozích majitelů, společnosti Ford, a přejmenoval jej na Red Bull Racing. V září 2005 Mateschitz spojil síly se svým blízkým přítelem a bývalým jezdcem Formule 1 Gerhardem Bergerem a koupil od australského majitele Paula Stoddarta tým Minardi s italskou registrací. Tým byl přejmenován na Scuderia Toro Rosso, přičemž Toro Rosso znamená v italštině Red Bull (dnes AlphaTauri). V roce 2010 získal tým Red Bull Racing se Sebastianem Vettelem titul mistra světa konstruktérů a jezdců. Oba tituly pak získali i v následujících třech letech 2011, 2012 a 2013, čímž se Vettel a Red Bull Racing stali čtyřnásobnými mistry světa. O 8 let později opět vyhráli mistrovství světa jezdců formule 1 s Maxem Verstappenem v sezóně 2021 a obsadili druhé místo v mistrovství světa konstruktérů formule 1.

V letech 2006 až 2011 vlastnil Mateschitz také tým Red Bull, který se účastnil závodů NASCAR Sprint Cup Series a K&N Pro Series East.

Na konci roku 2004 koupil závodní okruh A1-Ring, na kterém se dříve konala Velká cena Rakouska formule 1, a přejmenoval jej na Red Bull Ring. Okruh byl znovu otevřen v květnu 2011 a v roce 2011 se na něm konalo jeden závod Deutsche Tourenwagen Masters (DTM). V roce 2014 dostal na Red Bull Ring formuli 1, kde závodí dodnes.

V dubnu 2005 koupil Mateschitz rakouský fotbalový klub SV Austria Salzburg a v březnu 2006 americký klub MetroStars; oba kluby byly následně přejmenovány podle jeho slavného nápoje na Red Bull Salzburg, respektive New York Red Bulls. V roce 2007 založil Red Bull fotbalový tým Red Bull Brasil, který sídlí v brazilském Campinas. Tým v roce 2014 postoupil do 1. divize šampionátu São Paulo, nejsoutěžnějšího státního šampionátu v zemi. V roce 2008 založil Red Bull tým Red Bull Ghana. V květnu 2009 inicioval vznik německého fotbalového klubu RB Lipsko poté, co koupil hrací licenci SSV Markranstädt. Od roku 2012 byl také majitelem německého hokejového klubu EHC Mnichov, který se rovněž přejmenoval na Red Bull Mnichov.