Red Bull i F1 budou pokračovat. Jak si to ‘Didi’ vždycky přál

Paddock formule 1 v Austinu truchlí nad zprávou z Rakouska o smrti zakladatele Red Bullu Dietricha Mateschitze. Nejbohatší rakouský miliardář a majitel dvou týmů formule 1 zemřel po dlouhé nemoci. “Zřejmě šlo o rakovinu slinivky,” prozradil Roger Benoit, zkušený švýcarský novinář listu Blick. Pocty vedl mistr světa Max Verstappen, který za svou kariéru v F1 vděčí právě…

Štítky: Dietrich Mateschitz Red Bull Zveřejněno 23. 10 2022 — GPF1.cz

Paddock formule 1 v Austinu truchlí nad zprávou z Rakouska o smrti zakladatele Red Bullu Dietricha Mateschitze. Nejbohatší rakouský miliardář a majitel dvou týmů formule 1 zemřel po dlouhé nemoci.

“Zřejmě šlo o rakovinu slinivky,” prozradil Roger Benoit, zkušený švýcarský novinář listu Blick. Pocty vedl mistr světa Max Verstappen, který za svou kariéru v F1 vděčí právě zesnulému 78letému mentorovi.

“Měl jsem to štěstí, že jsem ho mohl před několika týdny znovu vidět a strávit s ním nějaký čas,” řekl Nizozemec. “Když jsem ho viděl naposledy, věci, o kterých jsme se bavili, už tehdy udělaly ten den velmi výjimečným. A teď to poslední setkání získalo ještě větší hloubku.

Zprávu o jeho smrti je velmi těžké přijmout. Budu na něj vzpomínat jako na člověka jemné povahy, který se o lidi staral s nesmírnou láskou. Nevyhledával světla reflektorů. Poznal jsem ho jako závodníka srdcem s obrovskou vášní pro sport. Vždyť kdo jiný v historii formule 1 kdy založil dva týmy?” dodal Verstappen.

Sebastian Vettel, bývalý čtyřnásobný mistr světa z Red Bullu, přiznal, že je z této zprávy “v šoku”.

“Myslím, že to byl někdo velmi výjimečný, kdo vždy dokázal udělat to, co ostatní ani nepovažovali za možné,” řekl. “Necítím se být schopen se s vámi v tuto chvíli podělit o další vzpomínky na něj. Je to opravdu špatná zpráva a chci o ní nejprve přemýšlet.”

Poradce Red Bullu Helmut Marko, pravděpodobně nejbližší člověk Mateschitze v F1 a jeho pravá ruka, řekl, že jeho přítel a dlouholetý kolega by si přál, aby Red Bull a všichni ostatní v paddocku dál směřovali k vítězství v Austinu.

“Věděli jsme, že Didi má velmi vážný zdravotní stav,” řekl. “Ale přesto, když se to teď stalo, je pro nás všechny nepochopitelné, že tak velká osobnost musela tak brzy odejít. Ale jako uznání všech jeho nápadů, všeho, co vytvořil, pokračujeme dál. To si přece přál. To všechno ve formuli 1 je zásluha pouze Didiho. Jeho vize, důvěra v tým, ale i jeho další podnikatelské aktivity, prostě odrážejí skutečně jedinečnou osobnost.

Znovu opakuji, že byl skromný člověk, takže s tímto vědomím chceme nyní do zbytku tohoto víkendu vstoupit klidně, ale s důraznými výsledky,” dodal Marko.

Nakonec i úhlavní rival Red Bullu a rakouský kolega Toto Wolff přiznal smutek nad zprávami z Rakouska.

“Mateschitz byl ten nejúžasnější podnikatel,” řekl. “A to nejen pro to, co dokázal vybudovat pro svůj vlastní produkt nebo skvělou značku, ale také pro to, co udělal pro sport. Přes všechny boje na trati k němu panoval velký respekt, takže je to smutný den i pro Rakousko a pro všechny, kteří se na tomto sportu podílejí.

Udělal toho tolik, ve všech druzích sportu – ve fotbale, ledním hokeji, ve všech akčních sportech. A tady ve formuli 1 byl podle mě nejprůkopnickějším podnikatelem a součástí historie formule 1.”