Red Bull: FIA byla v Itálii kvůli dešti příliš konzervativní

Ještě několik dní po skončení GP Itálie se diskutují názory na přístup ředitelství závodu k rozhodnutím odložit kvalifikaci v důsledku zhoršeného počasí. Romain Grosjean doplatil na aquaplaning po startu kvalifikace, která pak byla na dvě a půl hodiny pozastavena. Šéf Red Bullu Christian Horner ale prohlásil, že vedení závodu bylo příliš konzervativní.

Štítky: Bezpečnost Zveřejněno 7. 09 2017 — Tomáš Richtr

Příčinou problémů nebyla samotná intenzita deště jako stojící voda v prostoru startu a cíle na povrchu dráhy, který byl pro letošní rok zcela nový. Právě na ní ztrácely formule kontakt s vozovkou, což je principem aquaplaningu. Romain Grosjean se hodně zlobil na ředitelství závodu, ale Christian Horner z Red Bullu označil přístup Charlieho Whitinga za konzervativní. Poté, co byla kvalifikace opět spuštěna, přezuli závodníci na mírnější specifikaci pneumatik do mokra, takzvané intermediates.

„Abych pravdu řekl, Charlie byl trochu konzervativní,“ řekl Horner. „A to jak ve formuli 1 a ve formuli 2, bylo to trochu konzervativní.“ Závod formule 2 byl nakonec odstartován za safety carem. „Dnešní formule 1 není na déšť úplně stavěná, takže se dá to množství vášnivých debat kolem toho pochopit. Ale podle mého názoru šlo kvalifikaci spustit dříve.“

Názory na to, jak přistupovat ke kvalifikacím a závodům během deště se často velmi různí. FIA je předmětem právních žalob, protože za špatného počasí nezastavila Velkou cenu Japonska 2014, během které havaroval Jules Bianchi a na následky zranění zemřel o několik měsíců později.

Velmi kritizován je právě také start za safety carem, který ruší starty z běžných startovních pozic, nejvíce vzrušující moment celého víkendu. Také proto FIA zavedla pravidlo, že bude-li to možné, po několika zkušebních kolech na mokru se vozy vrátí na své pozice a závod bude odstartován z pevných pozic. Na tuto proceduru ale zatím ještě nedošlo.

Jak celou záležitost vidíte vy? Myslíte si, že bylo ředitelství závodu příliš konzervativní nebo nikoli?

Diskuse k článku

Napsat komentář