Red Bull čekají těžké časy, řeší větší počet problémů

Helmut Marko říká, že spolehlivost je jen jeden problém, kterému v současnosti Red Bull čelí – jejich RB18 také zaostává za Ferrari a je příliš těžké.

Štítky: Helmut Marko Red Bull Zveřejněno 13. 04 2022 — Jiří Košta

Podruhé ve třech závodech Max Verstappen odstoupil ze závodu, úřadující mistr světa, který odstoupil z Velké ceny Austrálie, bojoval o vítězství s Charlesem Leclercem.

Výsledek byl zklamáním, Nizozemec ztratil 36 bodů, protože byl také na druhém místě v Bahrajnu, když odstoupil. Na svém kontě tak má dvě DNF, zatímco jeho týmový kolega Sergio Pérez nedokončil první závod.

Ale i když je to pro Red Bull naléhavý problém, není to jediný problém, kterému tým čelí, protože jejich RB18 nestačila závodnímu tempu Ferrari. Nehledě na výkonnost, samotné pneumatiky také nefungovaly u Red Bullu podle představ.

„Ve hře jsou dvě nebo možná tři různé věci. Za prvé, problémy se spolehlivostí, které jsme loni téměř neměli, ale ztráta na Ferrari byla dnes také alarmující,” řekl Marko.

„Prostě kontrolovali tempo a dělali to bez problémů. Kdyby Max útočil, Leclerc mohl snadno zareagovat. Byli jsme negativně překvapeni rychlostí Ferrari. Neměly téměř žádné opotřebování pneumatik a my už po pár kolech ano. Ferrari může snáze najít dobrou rovnováhu vozu.”

A pak je tu samozřejmě hmotnost auta. Říká se, že RB18 je jedním z nejtěžších na startovním roštu a to je stálo čas na kolo.

„Jsme jednoznačně těžší než Ferrari. Myslím, že máme váhový handicap kolem 10 kilogramů. Přepočteno na čas na kolo to odpovídá asi třem desetinám na kolo,” pokračuje poradce Red Bullu.

Jednoduchým řešením je pro Red Bull ztratit kila, ale Marko říká, že to znamená inovace, zkoušení nových věcí, a to vše přichází s cenou v době, kdy má F1 stanovený rozpočtový strop.

„Ale snížení hmotnosti je drahé. Je to pro začátek finanční problém a za druhé souvisí také se spolehlivostí, takže je to obtížné rozdělení kvůli rozpočtovému stropu. Čekají nás těžké časy.”

BMW ukončí výrobu revolučního i3 už v červenci