Red Bull byl vyloučen z kvalifikace

Sportovní komisaři vyloučili Red Bull z kvalifikace. Důvodem je nadměrné prohýbání elementů předního spojleru.

10 Štítky: Red Bull Technika Zveřejněno 22. 11 2014 — Tomáš Richtr

Red Bull byl vyloučen z kvalifikace na Velkou cenu Abú Dhabí. Sportovní komisaři na základě technické zprávy delegáta FIA Joa Bauera usoudili, že elementy předního spojleru nesplňují pravidla.

Trestem je vyloučení obou vozů Sebastiana Vettela a Daniela Ricciarda z kvalifikace. Mohou ale startovat z konce roštu. Jedná se o zvláštní rozhodnutí. Pokud jsou přední křídla důvodem pro diskvalifikaci, budou zcela jistě ilegální i v závodě. Leda by došlo k jejich výměně nebo úpravě, což je ale porušení pravidel Parc Fermé. A to znamená povinný start z boxů.

“Vozy č. 1 a č. 3 nesplňují Článek 3.15 Technických pravidel (vliv aerodynamiky),” píše se v rozhodnutí komisařů. “Vozy mohou odstartovat z konce startovního roštu.”

Red Bull rozhodnutí o diskvalifikaci akceptuje, ale je zklamán:

“Je totiž zřejmé, že ostatní týmy interpretují pravidla podobně,” řekl Red Bull.

fia2

 

Původní článek publikován v 18:04 o zahájení vyšetřování:

Red Bull je vyšetřován sportovními komisaři Velké ceny Abú Dhabí. Důvodem je přílišné prohýbání elementů předního přítlačného křídla.

Technický delegát FIA Joe Bauer je přesvědčen, že elementy spojleru jsou zkonstruovány tak, aby se pod aerodynamickým zatížením prohýbaly. To je v rozporu s Článkem 3.15 Technických pravidel.

Na základě této technické zprávy si sportovní komisaři závodu, kterými jsou Danny Sullivan, Paul Gutjahr a Steve Stringwell, předvolali zástupce Red Bullu k jednání. To začalo v 17:00 českého času.

Verdikt nemusí být vůbec jednoduchý. Pokud se potvrdí, že Red Bull nesplňuje technické parametry, znamená to, že auto nevyhovuje pravidlům a jako takové by bylo vyloučeno z kvalifikace a nesmí odstartovat do závodu. Red Bull by musel nasadit nové spojlery a otázkou je, jaké náhradní díly má v Abú Dhabí k dispozici.

Pokud by se podařilo auto upravit tak, aby vyhovovalo pravidlům, budou muset Vettel s Ricciardem odstartovat z boxů.

Horší scénář by nastal, kdyby komisaři usoudili, že šlo o záměr Red Bullu (takto zkonstruovat přední křídlo). Šlo by o úmyslné porušení pravidel, a v takovém případě by byl trest o hodně přísnější.

fia

Diskuse k článku

Napsat komentář