Red Bull byl připraven obětovat Verstappenovu výhru

Strategická bitva, kterou měl nakonec lépe rozjetou Red Bull, byla dobře zvládnutá i díky rychlému Verstappenovi.

Štítky: Christian Horner Max Verstappen Mercedes Red Bull Zveřejněno 6. 09 2021 — Jiří Košta

Mercedes v neděli využil strategické rozdělení mezi své dva piloty ve snaze předjet alespoň s jedním vozem Verstappenův Red Bull, který vedl závod.

Hamilton byl nasazen na agresivní strategii dvou zastávek, zatímco Bottas se pokusil stavět jen jednou. Mercedes si tak dával naděje, že bude alespoň jeden vůz schopen vyhrát. Red Bull neměl rozhodnutí snadné, ale Verstappenovo tempo bylo dostatečně dobré na to, aby odolal tlaku jednoho vozu, přičemž na trati ještě předjel ten Bottasův.

Pokud by ve správném okamžiku vyjel na trať Safety Car, mohlo vítězství padnou do klína právě Mercedesu, který navýšil svůj náskok v poháru konstruktérů.

Šéf Red Bullu Christian Horner měl jasno, cílem bylo pokrýt Lewise Hamiltona, protože on je pro Verstappena tím nejbližším soupeřem v boji o titul.

„Zaměřili jsme se na Lewise. Je to nejbližší konkurent, takže to byl on, koho jsme si museli vybrat, i když hrozilo riziko ztráty závodu. Bylo důležité získat ty body proti Lewisovi.“

Horner řekl, že kritickým okamžikem závodu bylo, když Holanďan neztrácel čas s předjetím Bottase. Pilot Red Bullu se postupně dotahoval a na startovní rovince ho překonal.

„Očekávali jsme, že Mercedes rozdělí tuto strategii, což udělali. Měli ve hře dvě auta, takže byli agresivní s Lewisem a dlouho s Valtterim,“ vypráví Horner.

„Protože dvě zastávky byly pro rychlejší závod, bylo klíčovou součástí zajistit, abychom Valtteriho okamžitě překonali. A Max to udělal. To pak otevřelo příležitosti, aby byla druhá polovina závodu mnohem lépe zvládnutelná. Pokud by za Valtterim strávil mnoho kol, mohlo by nás to vystavit undercutu.“

Autonomie změní automobilový průmysl, nikoliv elektromobily