Red Bull bude platit za vstup do nové sezony poplatek 142 milionů korun

Vstupní poplatek Red Bullu pro sezónu 2023 F1 je téměř stejně vysoký jako pokuta týmu za porušení limitu nákladů na začátku tohoto roku.

Štítky: FIA Red Bull Zveřejněno 14. 12 2022 — Jiří Košta

Vstupní poplatky týmu formule 1 se vypočítávají na základě počtu bodů, které získaly v šampionátu konstruktérů. Úlovek Red Bullu 759 bodů znamená, že za vstup do sezony 2023 bude muset zaplatit 6 242 636 dolarů (přes 142 milionů korun).

„Neuvědomil jsem si, kolik jsme museli zaplatit FIA za body,” smál se šéf týmu Christian Horner minulý týden během FIA Gala. „Jednoho dne jsem dostal účet, bylo to neuvěřitelné.”

Red Bull dostal v říjnu od FIA pokutu 7 milionů dolarů za porušení rozpočtového stropu během roku 2021. Takové pokuty, stejně jako vstupní poplatky, nepatří mezi položky výdajů, na které se strop vztahuje.

FIA vydělá ze vstupních poplatků 10 týmů celkem 21,6 milionu dolarů. Zatímco však náklady týmů, které platí za bod, vzrostly a celkový počet udělených bodů se zvýšil, pět týmů, jejichž body letos klesly, zaplatí méně než před 12 měsíci.

Sesazeným šampionům Mercedesu klesl účet o více než 1 milion dolarů na 3,7 milionu dolarů. To je dvojnásobek toho, co zaregistrovaly McLaren a AlphaTauri, přičemž jejich součet klesl o více než půl milionu dolarů každý.

Ferrari bylo jediným týmem, kterému se poplatky zvýšily o něco podobného jako zvýšení Red Bullu o 2,2 milionu dolarů. Jejich výstup na druhé místo v šampionátu znamená, že jejich vstupní poplatek na příští rok vzroste o 1,5 až 4 miliony dolarů.

NIO vstupuje na čtyři nové trhy