Reakce mladých pilotů na jízdu v F1: Musíte posunout myšlení

V úterý a ve středu po Velké ceně Abu Dhabi se na okruhu Yas Marina konaly tradiční posezonní testy pro nováčky, vloni se jich chytrou fintou zúčastnil také Fernando Alonso. Letos si vozy F1 vyzkoušeli například junioři Red Bullu Jüri Vips a Liam Lawson, ale i další jako Robert Schwartzman nebo Nyck de Vries.

Štítky: AlphaTauri Red Bull Zveřejněno 20. 12 2021 — Vašek Štěpánek

Estonský závodník a vítěz závodu ve formuli 2 Jüri Vips v Abu Dhabi usedl za volant Red Bullu Maxe Verstappena. Jednadvacetiletý mladík s monopostem RB16B odjel celkem 69 kol a podle vlastních slov mu chvíli trvalo, než si na vůz F1 zvykl.

„Na tuto chvíli jsem se opravdu těšil, je pro mě velké privilegium dostat šanci svézt se s vozem formule 1, hlavně, když jde o auto, které vyhrálo šampionát. Chvíli mému mozku trvalo zpracovat a fungovat v takových rychlostech.

Je to naprosto úžasné. Toto auto se nepodobá ničemu, v čem bych doposud závodil. Je velmi rychlé, dobře ovladatelné a poslouchá vás. Po pár kolech jsem se s monopostem sžil a poté jsem se soustředil už jen na svou práci,“ popsal svou zkušenost s F1 junior Red Bullu Vips.

Red Bull následně do posezonních testů nasadil také Maxe Verstappena. Bylo to především kvůli tomu, že se využívaly nové osmnáctipalcové pneumatiky, na kterých se bude od roku 2022 závodit, a tak se hodí každá testovací jízda.

Vips nebyl jediným nováčkem, kterého Red Bull nasadil do svých vozů. V AlphaTauri se svezl také Liam Lawson. Novozélanďan přiznal, že byl před testem nervózní, i přesto odjel 125 kol a zaznamenal celkově druhý nejrychlejší čas.

„Byl to úžasný den, je to neuvěřitelné. Nedokážu pochopit, jak jsou tato auta rychlá, je to něco šíleného. S monopostem AlphaTauri jsem měl nějaké zkušenosti ze simulátoru, ale nenapadlo mě, že i ve skutečnosti to bude takhle rychlý vůz, ale je!

Rád bych poděkoval Red Bullu a panu Markovi, kteří mi umožnili svézt se ve formuli 1. Jde o věc, o které jsem snil už jako malý kluk. Je to zkrátka neuvěřitelné, že se mi tento ambiciozní sen splnil a jsem opravdu velmi, velmi šťastný,“ radoval se Lawson.

Jízdu Liama Lawsona pochválil také šéf stáje AlphaTauri Franz Tost. Ten uvedl, že Lawson se prokazoval jako velmi rychlý a spolehlivý pilot, který týmu pomohl nasbírat další velmi cenná data, která budou využita pro práci s revolučním monopostem v roce 2022.