Räikkönenova chyba pomohla Vettelovi k druhému místu

Paradoxní třetí část kvalifikace zažilo Ferrari. To totiž ztrácelo na oba mercedesy, přesto bral Sebastian Vettel nakonec druhé místo. Pomohl mu k tomu čin Kimiho Räikkönena, ke kterému se Fin odhodlal po chybě v závěrečném pokusu.

Štítky: Ferrari Kimi Räikkönen Sebastian Vettel Zveřejněno 26. 08 2017 — Lukáš Štěrovský

O co přesně šlo? To popíše sám Räikkönen. „Udělal jsem chybu, vracel jsem se do boxů. Když můžu týmu pomoci, udělám to. Nic mě to nestálo. Věděl jsem, že (Vettel) byl za mnou, takže jsem zrychlil, abych mu pomohl na rovince. Takhle jednoduché to je. Nic jiného za tím není.“

Na otázku, zda byl Fin požádán týmem o to, aby za sebou takto nechal vytáhnout Sebastiana Vettela, odpověděl svým typickým způsobem. „Ne. Nedělejte z toho žádný zas*aně hloupý příběh,“ odvětil Räikkönen. Ten podle svých slov cítil po celou kvalifikaci vibrace, nijak moc ale jeho výkon neovlivnily.

Že šlo o spontánní rozhodnutí, tomu nasvědčuje i Vettelovo prohlášení. „Pokud vím, tak udělal chybu v rychlém kole během posledního pokusu. Chtěl kolo dokončit, ale hádám, že chyboval a s ohledem na to, kde v ten moment byl, a že mířil do boxů, mi chtěl pomoci – myslím, že tým mu nic neřekl. Asi viděl červené auto v zrcátku a pomyslel si, že mě nechá se za ním vytáhnout. To bylo opravdu hezké a očividně i užitečné.

Nebylo to plánované. Viděl jsem některé jiné týmy, jak se o to pokouší, ale obvykle je tohle jedna z věcí, která se nedá naplánovat, takže se od ní držíte dál,“ říká Vettel.

Ten se s vozem spíše trápil, jako zázrakem se vše ale zlepšilo v závěru kvalifikace. „Hlavně ve druhém sektoru a středně rychlých zatáčkách byl vůz trochu necitlivý vpředu. Chyběla mu správná odezva, ale v posledním kole auto ožilo. Cítil jsem to hned při nájezdu do první zatáčky. S Kimim jsem měl taky trochu štěstí, že musel přerušit svůj pokus a nechal mě za sebou vyvézt. To mě velmi, velmi, velmi usnadnilo porazit Valtteriho,“ těší Němce.

Jak moc si věří na závod? „Na dlouhých výjezdech vypadáme dobře, snad to udržíme. Na jedno kolo je to celý víkend o něco obtížnější, dát všechno dohromady. Uvidíme, co se stane zítra se strategií a vším tím okolo. Mercedes bude určitě rychlý, ale nemusíme se za nic schovávat. V první řadě jsme z nějakého důvodu, máme rychlost a měli bychom ji mít i v závodě.“

Diskuse k článku

Napsat komentář