Räikkönen po 20 letech v F1: Závodění mě pořád baví

Alfa Romeo doufá, že sezona 2021 bude pro její barvy úspěšnější než ta předchozí, během níž získala pouze osm bodů a skončila na osmé příčce. Kimi Räikkönen navíc vstupuje do třetí dekády svého působení ve formuli 1.

Štítky: Frederic Vasseur Kimi Räikkönen Zveřejněno 23. 02 2021 — Martin Vejdělek

Zkušenějšího z jejích pilotů Kimiho Räikkönen čeká v tomto roce výročí 20 let od doby, kdy za volant F1 usedl poprvé. Tehdy to bylo v barvách Sauberu, tudíž de facto stejného týmu, za který závodí nyní.

„Čas utíká opravdu rychle. Už je tomu opravdu dávno, na druhou stranu uprostřed tohoto období jsem byl na dva roky pryč, takže to v mých očích taková doba není.“

„Samozřejmě řízení a závodění mě nadále baví. Nikdy jsem nebyl fanouškem toho všeho okolo, ale jak říkám, závodění si užívám stejně jako výzvu v podobě zlepšování sebe i ostatních věcí.“

Podle finského jezdce je ve hvězdách to, jestli se letos stáji povede lepší výsledek než loňské maximum v podobě devátého místa. „Na další rok jsme natěšeni. Těžko však odhadovat jeho průběh, neboť se změnila nějaká pravidla a nové auto jsme zatím nezkoušeli.“

„Jak na tom budeme? Nevíme, ale brzy díky testům uvidíme, jak se věci mají a jak se auto chová. A za měsíc je první závod, tam to už uvidí všichni,“ vyhlíží Räikkönen 28. březen a Velkou cenu Bahrajnu, která je tou úvodní díky přeložení australské Grand Prix.

Na stejné trati se o dva týdny dříve bude konat třídenní předsezónní testování. „Mezi testy a prvním závodem nebude moc času, takže musíme mít povedené tři dny. Zajet co nejvíce kol, získat poznatky a pochopit vůz,“ nabádá jednačtyřicetiletý Fin.

Zatímco v první sezoně v barvách Alfy Romeo Räikkönen svého týmového kolegu jasně porazil, v té druhé už se mu Antonio Giovinazzi prakticky vyrovnal. Sám Ital si ale uvědomuje, že má ještě na čem pracovat.

„Samozřejmě se nyní cítím mnohem více připravený, než jsem byl před sezonou 2019. Pořád ale musím udělat další krok, podobný tomu, jaký se mi povedl mezi mou první a druhou sezonou.“

„To je můj cíl pro nadcházející rok, spolu s tím, abych se zlepšil v některých odvětvích, v nichž jsem na tom loni nebyl zrovna nejlépe. Na tomto pracuji přes zimu a budu tak činit i v průběhu sezony,“ ujišťuje italský jezdec.

Švýcarská stáj se kromě svých pilotů číslo jedna a dva opírá ještě o jednoho muže, a sice někdejšího vítěze Velké ceny Roberta Kubicu. Frederick Vasseur si prý nesmírně cení jeho zkušeností.

„Jsem rád, že máme ve svých řadách takto zkušené jezdce. V kombinaci s mladším Antoniem je to dobrá sestava. Čím méně je testování, tím připravenější musíte být na chvíle, kdy jste na trati. Se zkušeným jezdcem za volantem je to mnohem snazší,“ říká šéf týmu.

Kubica v roce 2020 pětkrát zasáhl do víkendového programu, když do kokpitu usedl pro volný trénink. „Loni měl na tým opravdu velký vliv. Když byla možnost, aby se účastnil volného tréninku, bylo to pro nás velmi prospěšné.“

„Naše sestava tedy pracuje velmi dobře a já už se nemohu dočkat první velké ceny,“ dodal Vasseur.