Illien nebo Lancaster?

První zájemci o dodávku netovárních motorů se přihlásili

Štítky: Cosworth Ilmor Pohonné jednotky Zveřejněno 21. 11 2015 — Marie Tomšíková

Do výběrového řízení na dodávání alternativních motorů pro rok 2017 se přihlásila britská společnost AER (Advanced Engine Research) a také Ilmor Engineering. Zároveň Cosworth vyloučil účast v tomto tendru. Hlavním problémem je, že Cosworth nemá žádný motor, na kterém by mohl stavět. Musel by tedy začít od nuly, a to by bylo finančně náročné. Požadavkem FIA je motor s obsahem do 2,5 litru, který má výkon kolem 870 koní a nemá žádné systémy pro rekuperaci energie.

„Naším možným zákazníkem by byl v podstatě jen Red Bull, protože nemá dlouhodobou smlouvu. Museli bychom začít kompletně od začátku. Se vším kolem by to stálo zhruba 20 milionů liber. To by ale nebyla konečná částka, protože další peníze by stál provoz během sezony. A navíc bychom neměli tolik času na vývoj, který potřebujeme. Mohli bychom se do tendru přihlásit, ale naše společnost je v současné době velice zaneprázdněna a tento projekt by pro nás nebyl výhodný. Takže jsme zdvořile odmítli možnost přijít o peníze. Budu překvapený, když se podaří vyrovnat výkon dvou odlišných motorů,“ řekl spolumajitel Cosworthu Kevin Kalkhoven.

Ilmor a AER mají situaci o něco jednodušší. Ilmor vystupuje v juniorské závodní sérii Indy Lights a v minulosti jsme ho mohli vidět i ve formuli 1. AER v současné době dodává motory týmům ve WEC a má zkušenosti i z GP3. „AER se velmi zajímá o návrh FIA. Motor do formule 1 by byl pozměněnou verzí toho z WEC a ten už máme k dispozici. Věřím, že bychom odvedli tu nejlepší práci, “ řekl ředitel a zakladatel AER Mike Lancaster.

Navrhovaný motor pro F1 je menší verzí motoru P60, který AER dodává LMP1 týmům Kolles a Rebellion. Program vývoje motoru pro F1 nese pracovní označení P66. Měl by navíc vyšší otáčky. AER má také v portfoliu V6 motor pro Indy Car.

Illien a AER veřejně svůj zájem o tendr FIA potvrdili. Dalším zájemcem by mohla být společnost Mecachrome, která v tendru GP2 porazila AER.

Motorsports: FIA Formula One World Championship 2015, Grand Prix of Monaco, #44 Lewis Hamilton (GBR, Mercedes AMG Petronas Formula One Team), #6 Nico Rosberg (GER, Mercedes AMG Petronas Formula One Team), #5 Sebastian Vettel (GER, Scuderia Ferrari), #3 Daniel Ricciardo (AUS, Infiniti Red Bull Racing), start, mass, Masse, Menge, viele, many *** Local Caption *** +++ www.hoch-zwei.net +++ copyright: HOCH ZWEI +++

Diskuse k článku

Napsat komentář