První ukázka vozu pro rok 2021 v aerodynamickém tunelu

Vedení formule 1 překvapilo, když zveřejnilo záběry z testování nové koncepce vozů chystaných pro rok 2021.

3 Štítky: 2021 Pravidla Zveřejněno 22. 08 2019 — Lukáš Štěrovský

Mezinárodní automobilová federace se spolu s vedením F1, zejména se sportovním šéfem Rossem Brawnem a jeho týmem expertů, snaží dát dohromady taková pravidla, která by usnadnila předjíždění a snížila vliv aerodynamiky na chování vozů.

Výsledkový počítačových návrhů se teď Brawn a spol. rozhodli ověřit v aerodynamickém tunelu Sauberu, respektive Alfy Romeo. První testy proběhly v lednu s 60% (co do velikosti) modelem z roku 2018. Další test, tentokrát už nové koncepce proběhl v březnu, ale s 13palcovými pneumatikami. Ten poslední, ze kterého fotky pocházejí, nabízí 50% model a nové, chystané 18palcové pneumatiky.

Cílem je zejména snížit náchylnost vozů ke ztrátě přítlaku při jízdě za dalším monopostem. Při ní moderní vozy ztrácí přes 50% ze svého přítlaku, ty nové by měly vykazovat jen 5-10% ztrátu. Finální verze pravidel by měla být známá do konce října letošního roku.

Foto: F1.com

Diskuse k článku

3 komentáře: “První ukázka vozu pro rok 2021 v aerodynamickém tunelu”

  1. Lukáš Štěrovský napsal:

    Podle Pata Symondse, který je členem expertní skupiny, takový model stačí, navíc je s ním snazší manipulace. Blatníky usměrňují tok zvířeného vzduchu od pneumatik/kol.

  2. jenDalsiTeepack napsal:

    A co ty blatníčky na předních kolech?

  3. jenDalsiTeepack napsal:

    Proč ten model nedělají 1:1? To pak lecos nebude sedět.

Napsat komentář