První rozhovor s Adrianem Neweym: Čas si trochu zacestovat

Adrian Newey se při svém prvním řádném rozhovoru od oznámení odchodu z týmu Red Bull dobromyslné „stranické linie“, ale dostatečně přiznal, že zmatky kolem týmu v posledních měsících měly pro jeho rozhodnutí velkou váhu.

Štítky: Adrian Newey Zveřejněno 4. 05 2024 — GPF1.cz

Newey se po celou dobu rozhovoru usmíval a pravidelně se smál a vypadal jako muž, který má svůj osud v F1 pevně v rukou. Jeho rozhovor s Martinem Brundlem z televizní stanice Sky těsně před kvalifikací na sprint Velké ceny Miami nebyl „prolomením mlčení“ jako takového, vzhledem k tomu, že byl hojně citován v tiskové zprávě Red Bullu oznamující rozchod, ale bylo to poprvé, kdy byl od té doby veřejně dotazován zástupcem médií.

S nadšením hovořil o „úžasné jízdě“ v Red Bullu a o „obrovské cti“, kterou mu přinesla spolupráce s ostatními.

Na otázku, proč odchází právě teď, v polovině další dominantní sezóny, se Newey držel věty „potřebuje pauzu“, kterou tento týden v podcastu s Davidem Coulthardem hojně prosazoval jeho manažer Eddie Jordan.

„Formule 1 je vše pohlcující,“ začal Newey. „Dělám to už dlouho. Rok 2021 byl opravdu náročný kvůli těsnému souboji s Mercedesem v rámci šampionátu a zároveň kvůli tomu, že jsme veškerý výzkum a vývoj směřovali do RB18, což byl otec této generace vozů. Pak, já nevím, přijde okamžik, kdy se, jak říkal Forrest Gump, cítím trochu unavený.“

Když však Brundle upřesnil a zeptal se Neweyho na časový rámec jeho rozhodnutí, Neweyho zmínku o „událostech“ roku 2024 bylo třeba interpretovat jako potvrzení toho, že rozruch v týmu, který následoval po stížnosti vznesené proti šéfovi týmu Christianu Hornerovi, byl zlomovým bodem.

ČTI O PŘÍČINÁCH SKANDÁLU V MAGAZÍNU KOLO NA KOLO

„Pokud mám být upřímný, tak už nějakou dobu,“ řekl Newey o tom, jak dlouho uvažoval o odchodu. „Myslím, že přes zimu trochu a pak, jak se události vyvíjely letos, jsem si říkal: ‘Jsem ve velmi šťastné situaci, kdy nemusím pracovat, abych mohl žít. Pracuji, protože mě to baví. A tak jsem prostě cítil, že teď je ten správný čas se stáhnout, dát si trochu pauzu, zhodnotit život a trochu si zacestovat.“

Zatímco v paddocku F1 bzučí diskuse o tom, který tým s ním podepíše smlouvu na rok 2025, Newey jako svůj další plán uvedl cestování po Francii v obytném voze se svou ženou Amandou a jejich psy. Příliš se však nesnažil skrývat, že je pro další přestup do týmu F1.

„Možná, že někdy, nevím kdy, budu stát ve sprše a řeknu si ‚tak, teď to bude další dobrodružství‘. Ale právě teď žádný plán nemám,“ řekl.

Na Brundleho návrh, že by se mu líbilo navrhovat vůz podle pravidel pro rok 2026, odpověděl: „Změny předpisů mě určitě baví.“

Ferrari je považováno za současného favorita na podpis smlouvy s Neweyem a Brundle Neweyho upozornil, že Lewis Hamilton, který podepsal smlouvu s Ferrari na rok 2025, se netajil tím, že by chtěl tuto konstruktérskou legendu také.

„Upřímně řečeno, je ještě příliš brzy,“ řekl Newey o jakémkoli takovém rozhodnutí. „Je od Lewise velmi milé, že to řekl, velmi mi to lichotí. Ale v tuto chvíli je to prostě ‚dej si trochu pauzu a uvidíme, co bude dál‘.“