První letošní sprint patří Verstappenovi, Sainz mazal ztrátu

První letošní sprint na Imole vyhrál úřadující šampion Max Verstappen před Leclercem a Pérezem. Skvělou stíhací jízdu předvedl také Sainz, který skončil čtvrtý. McLareny rovněž neodjely špatný sprint, naopak Mercedes se propadl. Na trať stihl díky kolizi Gaslyho a Zhoua vyjet také Safety car.

Štítky: F1 Sprint GP Emilia Romagna Max Verstappen Zveřejněno 23. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Letošní šampionát formule 1 poprvé zavítal do Evropy. Čtvrtý závod sezony hostí legendární okruh Enza a Dina Ferrariho nedaleko Imoly. Tento víkend je speciální také tím, že se poprvé v roce 2022 dočkáme sobotního sprintu.

Formát byl představen už vloni, jezdce na Imole čeká 21 kol, ve kterých není povinnost zajíždět do boxů pro nové pneumatiky. Prvních osm v cíli bere body (8-7-6-5-4-3-2-1) a pořadí sprintu rozhodne a startovním roštu pro zítřejší Grand Prix.

Start sprintu byl velmi vzrušující – k radosti italských fanoušků se do vedení velmi rychle po zhasnutí červených světel dostal Charles Leclerc. Verstappen se málem propadl také za Landa Norrise a Kevina Magnussena, nakonec situaci ustál.

V prvním kole ještě došlo ke kolizi mezi Zhouem a Gaslym a na trať vyjel Safety car. Číňan byl okamžitě ze hry, pilot AlphaTauri utrpěl defekt na předním kole a zajel do boxů. Špatný start měly také Mercedesy, které se propadly o několik pozic.

Na konci čtvrtého kola zajel zelený zpomalovací vůz do boxů a opět se mohlo závodit. Leclerc si restart skvěle pohlídal a okamžitě druhému Verstappenovi poodskočil. Horkou chvilku si prožil Alonso, který se v první šikaně málem roztočil.

Netrvalo dlouho a Sergio Pérez na Red Bullu, kterému nevyšla včerejší kvalifikace, začal stíhat vozy před sebou. Po pár kolech se Mexičan objevil už na čtvrtém místě a zanedlouho se dostal také před Landa Norrise, který byl na třetí příčce.

V průběhu sprintu se propadal Kevin Magnussen, který startoval čtvrtý. Haas mu naordinoval středně tvrdou pneumatiku. Kdo si ale oproti pozici na startu polepšil byl Sainz, který dokázal ukořistit skvělou čtvrtou pozici.

V závěrečných kolech svedli Leclerc s Verstappenem souboj o vítězství. Pilot Red Bullu se ale v předposledním kole dokázal dostat před svého rivala z Ferrari a dojel si pro první vítězství ve sprintu v letošní sezoně.

Třetí skončil Sergio Pérez před Carlosem Sainzem – oba závodníci předvedli skvělou stíhací jízdu. Páté a šesté místo si mezi sebe podobně jako v Melbourne rozdělili piloti McLarenu, sedmý skončil Bottas a poslední bod za osmé místo si zajistil Kevin Magnussen.

Program formule 1 v Imole pokračuje zítřejším hlavním závodem, na který už jsme všichni zvyklý a dobře jej známe. Do hlavní Grand Prix jezdci odstartují z těch pozic, na kterých v dnešním sprintu skončili.