První den v Miami: Mercedes na vzestupu a problémy favoritů

Formule 1 má za sebou první den v nové destinaci v Miami. Aktivita od jezdců byla v prvních dvou trénincích velká a nabídla několik poznatků. Nejvíce na sebe upozornil Mercedes se svou solidní rychlostí, naopak Sainz a Verstappen dobrý pátek nezažili.

Štítky: GP Miami Zveřejněno 7. 05 2022 — Vašek Štěpánek

Hned v prvním tréninku na jezdce čekaly těžké podmínky – vzduch měl teplotu 33 stupňů a trať dokonce 45 stupňů Celsia. Kromě vydatného tepla jsme během první šedesátiminutovky byli svědky několika chybných momentů.

Výlety mimo trať, nedobrzdění do zatáčky 11 a hodiny byly k vidění poměrně často. Jezdci se hned v FP1 dopustili řady blokování, žádné penalizace ale nepadly. Nejblíže k ní byl ale Ocon, který v boxech vjel do cesty Russellovi a málem došlo ke kontaktu.

Velkým tématem je Mercedes a jeho vylepšení. Zatím se zdá, že se Mercedes skutečně trochu odrazil a v prvním tréninku na sebe strhl pozornost poměrně dobrou rychlostí a obstojnými časy na kolo, že by byly stříbrné šípy na vzestupu?

Méně šťastný průběh prvního tréninku měl Carlos Sainz. Španěl měl opět velkou smůlu a v druhé polovině tréninku po smyku dostal defekt pravé přední pneumatiky. Následně ale mohl pilot Ferrari pokračovat ve svém programu.

Ještě hůře dopadl Valtteri Bottas, který se postaral o první a jediné červené vlajky v FP1. Fin se roztočil se svou Alfou Romeo v sedmé zatáčce a zadní částí auta narazil do bariéry. Na rozdíl od Sainze, Bottas musel v tréninku skončit.

Nejrychlejší čas prvního tréninku v Miami zaznamenal lídr šampionátu Charles Leclerc před Georgem Russellem a obhájcem titulu mistra světa Maxem Verstappenem. Pěkný čas zajel také Alex Albon, který se svým Williamsem skončil sedmý.

Druhý trénink nezačal dobře pro Valtteriho Bottase, který musel kvůli následkům nehody z prvního tréninku vynechat celou druhou šedesátiminutovku. Alfě Romeo, a i samotnému jezdci mohou v průběhu víkendu ztracené kilometry hodně chybět.

Max Verstappen také zažil velmi špatný trénink. Na trať vyjel až v polovině FP2, tým mu totiž měnil převodovku. Následně si pilot Red Bullu začal stěžoval na špatné řízení, a navíc se mu začalo kouřit ze zadních brzd, Verstappen tak nezaznamenal žádný čas.

Dalším smolařem byl opět Carlos Sainz. Pilot Ferrari se postaral i o červené vlajky, kdy zhruba v polovině tréninku nezvládl ukočírovat svůj monopost a narazil do zdi. Pro Španěla to byla konečná a může jen doufat v perfektní sobotu a neděli.

Mercedes se pyšnil dobrou rychlostí také ve druhém tréninku. George Russell se svým kolem stal prvním pilotem víkendu, který zajel čas pod hranicí 1:30. Mladý Brit se následně stal vítězem druhých jízd v Miami.

Podobně jako dopoledne, byli i odpoledne jezdci často mimo trať a pozdě brzdili, opět byla problematická 11. zatáčka. Jezdci mají ale obecně největší trable se zatáčkami 14 a 15 a také si v průběhu FP2 stěžovali na nebezpečný výjezd z boxů.

V závěru tréninku byly vyvěšeny další červené vlajky. Nicholas Latifi musel na rozhraní prvního a druhého sektoru odstavit svůj vůz. Trénink byl sice restartován, ale ke zlepšení časů už však nedošlo. Za vítězným Russellem skončil druhý Leclerc a třetí Pérez.