“Provolával jsem jejich jména,” prozradil Vettel o jízdě v McLarenu MP4/8

Sebastian Vettel před nedělním závodem F1 "provolával" jména dvou jezdců formule 1, kteří zahynuli při haváriích v Imole před 30 lety, když na jejich počest objížděl okruh.

Štítky: Ayrton Senna Historie Roland Ratzenberger Sebastian Vettel Zveřejněno 20. 05 2024 — GPF1.cz

Ayrton Senna a Roland Ratzenberger zahynuli při samostatných haváriích během Velké ceny San Marina v roce 1994.

Vettel řídil vůz McLaren MP4/8, ve kterém dříve závodil Senna, a měl kombinézu ve stejných barvách jako helma trojnásobného šampiona. Vettel také přidal barvy Sennovy a Ratzenbergerovy přilby do svého designu pro jízdu před diváky před nedělní Velkou cenou Emilia-Romagna.

Vítěz 53 velkých cen řekl, že jeho jízda v MP4/8 byla “upřímně řečeno jedním z nejkrásnějších okamžiků, které jsem za volantem zažil”.

Stvořen k tomu, abych vyhrával

“Byl jsem na trati sám a nezávodil jsem, ale to auto se řídí fantasticky,” řekl pro Channel 4. “Miluju to auto.”

Vettel mával brazilskou a rakouskou vlajkou, aby vzdal hold oběma závodníkům. Po Sennově havárii během závodu v roce 1994 byla v kokpitu jeho vozu objevena rakouská vlajka, kterou hodlal mávat jako gestem úcty k Ratzenbergerovi, k jehož smrti došlo 24 hodin před Sennovou osudnou havárií.

“Měl jsem ty vlajky u sebe a ve chvíli, kdy jsem je vytáhl, lidi jen šíleli. Byl to tak skvělý okamžik. Křičel jsem jejich jména do přilby. Také vytáhnout rakouskou vlajku, což je práce, kterou chtěl udělat Ayrton a která k němu opravdu patří, protože on měl v tu neděli rakouskou vlajku v autě, bylo velmi, velmi zvláštní. Je bláznivé vidět, kolik radosti a vášně toto jméno a odkaz stále lidem přináší. Přišlo mi to jako správná věc.”

Vettel ve čtvrtek sezval jezdce z F1 i podpůrných závodů na cestu k místu obou havárií.

“Cítím, že je to kolega nás jezdců, které jsme nikdy neměli šanci potkat, neměli jsme šanci proti nim závodit, samozřejmě, ale ani se potkat potom,” řekl. “Takže jsem velmi rád, že jsem ve čtvrtek zažil tu skvělou chvíli, kdy jsme se společně s jezdci, také jezdci Formule 2 a Formule 3, proběhli po trati. Ale být dnes v autě a vytahovat vlajku je neuvěřitelné. Zvláště pro ty, kteří u toho nebyli, protože nebyli na světě nebo ten příběh neznají, si myslím, že je to tak silný příběh,” dodal. “Ano, byl to neuvěřitelný talent a jeden z nejlepších závodníků, jaké jsme kdy viděli.

Ale byl to také neuvěřitelný člověk, který se zasazoval o důležité věci ve své rodné zemi a snažil se bojovat proti chudobě. Byl prostě soucitný a byla v něm duše, a proto si myslím, že je opět velmi důležité si to připomínat.”