Protestující hrozí výpadky dodávek energie pro GP Monaka

Odborový svaz pracovníků v energetice pohrozil, že příští měsíc naruší Velkou cenu Monaka na protest proti změnám francouzské vlády v národním důchodovém systému.

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 25. 04 2023 — GPF1.cz

Národní federace dolů a energetiky (FNME-CGT) vyhlásila “100 dní hněvu” v reakci na reformy francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. Odbory se zaměřily na akce včetně Velké ceny Monaka, která se má konat 26.-28. května.

“100 dní hněvu, 100 dní na vítězství,” uvedly odbory v prohlášení. “V květnu si dělejte, co chcete! Filmový festival v Cannes, Velká cena Monaka, [tenisový] turnaj Roland-Garros, [umělecký] festival v Avignonu mohou skončit ve tmě! My se nevzdáme!”

Závod F1 v ulicích Monte Carla je jedním z nejstarších a nejprestižnějších v mistrovství světa. Pořádá ho Automobile Club de Monaco, který také provozuje monacké závody seriálu Formule E. Tento závod se má konat 6. května, ale svaz ho jako cíl neuvedl.

Macronův plán na zvýšení věku odchodu do důchodu z 62 na 64 let schválil nejvyšší francouzský ústavní orgán před 10 dny. V zemi se setkal s odporem mnoha lidí a jeho schválení vyvolalo vlnu protestů.

Velká cena Monaka se sice na rozdíl od šesti jiných velkých cen kalendáře F1 pro rok 2023 nejede pod umělým osvětlením, ale zásahy do místních dodávek energie mohou být rušivé. Výpadek proudu způsobený silným deštěm přispěl ke zpoždění startu loňské Velké ceny Monaka.

Při Velké ceně Singapuru 2019, nočním závodě, nemohly vozy Alfa Romeo v tréninku jezdit téměř hodinu kvůli výpadku proudu v garáži.