Proč si Magnussen zaslouží druhou šanci

Tohle se moc pilotům v životě nepoštěstí. Kevin Magnussen je na pokraji návratu do formule 1, přičemž připojit by se mohl k týmu Renault, který zřejmě opustí Pastor Maldonado. Jak zmiňuje Jonathan Noble, jeho návrat by prospěl jak F1, tak i jezdci samotnému. Ve formuli 1 Magnussen nepůsobil příliš dlouho, přesto už dostal pár tvrdých úderů,…

1 Štítky: Kevin Magnussen Pastor Maldonado Renault Zveřejněno 29. 01 2016 — Josef Nekvinda

Tohle se moc pilotům v životě nepoštěstí. Kevin Magnussen je na pokraji návratu do formule 1, přičemž připojit by se mohl k týmu Renault, který zřejmě opustí Pastor Maldonado. Jak zmiňuje Jonathan Noble, jeho návrat by prospěl jak F1, tak i jezdci samotnému.

Ve formuli 1 Magnussen nepůsobil příliš dlouho, přesto už dostal pár tvrdých úderů, které mu královna motorsportu zasadila. Na konci sezony 2014 měl zajištěnou sedačku i pro nadcházející rok, pak ale přišlo hořké zklamání. Na poslední chvíli se musel sžít s pozicí „pouze“ testovacího pilota.

Jenson Button totiž nakonec po dlouhém přemlouvání Rona Dennise zůstal u týmu i pro rok 2015. Jako dárek k narozeninám pak na konci minulé sezony Magnussen dostal potvrzení od Dennise, že jeho smlouva se neprodlužuje. Navíc byl (možná nečestně) veřejně kritizován právě Dennisem za to, že nenaplňoval cíle týmu.

„On sám to ví a není pochyb o tom, že nepracoval tak, jak měl,“ uvedl Dennis v Abu Dhabi při tiskové konferenci.

Kevin Magnussen se ale nevzdal. Uprostřed toho všeho viděl naději u nově vzniklého týmu Haas a doufal proto, že tam by mohl uspět. Gene Haas se netajil tím, že hledá zkušené piloty. Jenže místo připadlo Romainu Grosjeanovi a mohli byste mu proto odpustit, kdyby se rozhodl ve svých snahách dále nepokračovat, vzdát se svého snu a opustit formuli 1.

Nakonec byl i blízko vstupu do závodní série IndyCar a tyto spekulace vzrostly poté, co britský Autosport přišel s informací o Magnussenově neformálním jednání s Bryanem Hertou, majitelem stejnojmenného týmu.

Druhá šance pro Magnussena

Nyní se ale zdá, že se karta obrací. Ropný gigant PDVSA, sponzor Pastora Maldonada, se potýká s obviněním z korupce, a tak zbývají doslova hodiny na to, aby společnost vyřešila i sponzorské platby směrem do Renaultu. Jinak je sedačka Pastora Maldonada ve vážném ohrožení. V této spojitosti je skloňováno právě jméno Kevina Magnussena, který by jej případně mohl nahradit.

A to je hlas, na který slyší i fanoušci. Pastor Maldonado si totiž podle mnohých sedačku nezaslouží. Pokud by se tak tedy skutečně stalo, přišel by spravedlivý trest a Magnussen by z toho nakonec mohl vzejít jako vítěz, neboť: „Co tě nezabije, to tě posílí.“

Přestože k němu byla formule 1 krutá, vždy věřil v to, že jeho práce v královně motorsportu ještě neskončila, přestože spousta zainteresovaných lidí v tomto sportu do mladíka příliš nadějí nevkládala. Jednoduše pro ně promrhal svou šanci a nebyl schopen ukázat svůj potenciál. V roce 2014 dokázal v prvním závodě Austrálii vyjet pro McLaren pódium (od té doby nejlepší výsledek McLarenu), ale právě možná to jej stálo místo.

Na tento výsledek totiž po zbytek sezony nedokázal navázat a zejména si pak nepřipsal takové množství bodů jako jeho týmový kolega. A ačkoli měl McLaren dost dobrý důvod k prodloužení smlouvy s Buttonem, bylo to poněkud nespravedlivé.

Asi každý, kdo si prošel podobnou situací ví, jaký je to pocit. On mohl podlehnout frustraci a přesvědčení, že nedokázal vystavit svůj potenciál na obdiv a neudržel se ve hře o závodní sedačku. Všichni ale milují takové příběhy „smolařů“ a nakonec je dokáží podpořit. Pro Magnussena proto může jít o odrazový můstek jeho dosavadní kariéry. A i Renaultu by nakonec takový příběh mohl pomoci.

Pokud se skutečně Dán propracuje k sedačce v Renaultu, pak ví, že je to příležitost, kterou si nesmí nechat proklouznout mezi prsty. Pro piloty je totiž vzácností dostat druhou šanci, ale na druhou stranu to vypovídá o víře Renaultu, které v případě Maldonadova konce plně důvěřuje Magnussenovým schopnostem. Koneckonců i pro formuli 1 je vždy dobré mít mladé osazenstvo plné charakteru a odhodlání.

„Moje ambice se nezměnily. Vím, jak se vyhrávají závody. Vím, jak vyhrát šampionát a stále mám v úmyslu stát se mistrem světa F1. Na tom se nic nezmění,“ uvedl loni Magnussen po vyhazovu z McLarenu.

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Proč si Magnussen zaslouží druhou šanci”

  1. Rendy napsal:

    Já jsem za Kevina rád, byla by opravdu škoda mu nedát ještě šanci. Zase tak špatně nejezdil, jen od něj asi Ron čekal víc, ale chyba byla v tom, že šel hned do top týmu a tam prostě není čas na “zaučování”, oni chtějí výsledky hned. Lewis byl výjimka a navíc měl natestováno jako málo kdo. Byla to chyba Martina Whitmarshe, že ho napřed nedal do slabšího týmu, kde by se vyjezdil. Tak snad to místo Kev dostane a bude mít dobré výsledky. 🙂

Napsat komentář