Proč se závod na Imole nejmenuje GP San Marina

Jede se závod F1 na Nürburgringu, ale není to ani Velké cena Německa, ani Velká cena Evropy. Závod na Imole se nejmenuje Velké cena San Marina. Proč?

Štítky: GP Eifelu GP Emilia Romagna Zveřejněno 26. 07 2020 — Tomáš Richtr

Okruh Autodromo Enzo e Dino v Imole předně ani v San Marinu situován není. San Marino je malý samostatný jihoevropský stát (podle počtu obyvatel 3. nejmenší evropský a 5. nejmenší na světě) ze všech stran obklopený Itálií. Imola se nachází 100 kilometrů od něj.

V Imole se měla jezdit Velká cena Itálie a střídat se s okruhem v Monze. Proto se úvodní závod na Imole v roce 1980 jmenoval Velká cena Itálie. Monza zvýšila úroveň bezpečnosti, a aby se mohl konat závod F1 tam a Imola nepřišla o velkou cenu, byl jí přidělen název Velké ceny San Marina až do roku 2006. Je zažitým zvykem, že národní automobilová federace v dané zemi pořádá jediný závod F1. Jenomže popularita některých závodníků byla v minulosti tak velká, že se běžně jezdí v jedné zemi dvě velké ceny – a té druhé je přidělen jiný název.

Druhé závody v Německu nebo Španělsku se jmenovaly GP Evropa nebo dokonce GP Lucemburska. Závody na japonském okruhu TI Aida nesly název GP Pacifiku. GP Pescary se jmenoval druhý italský závod v roce 1957. V roce 1982 se F1 podívala do USA hned třikrát, pod názvy GP USA-Long Beach, GP USA-Detroit a GP USA-Las Vegas.

Třikrát se podívá F1 letos do Itálie. Pojedou se GP Itálie na Monze, GP Toskánska v Mugellu a GP Emilia-Romagna v Imole. Na pořádání posledního jmenovaného závodu ale nemá zásluhu primárně Itálie nebo San Marino, ale severoitalský region Emilia-Romagna a jeho prezident Stefano Bonaccini.

Podobné důvody stojí za tím, že se závod na Nürburgringu nejmenuje Velké cena Německa, protože německá vláda k uspořádání závodu nijak aktivně nepřispěla. Více než jindy mají na uspořádání závodů zásluhu lokální vlády, které v závislosti na celorepublikovém opatření umožňují dosáhnout dohody se šéfy seriálu F1.

V Imole se tedy pojede velké cena již pod třetím názvem (GP Itálie, GP San Marina, GP Emilia-Romagna). Ale právě Nürburgring tento rekord překoná, protože bude hostit GP Eifelu, po velkých cenách Německa, Lucemburska a Evropy.