Proč se páteční tréninky jezdí v Monaku už ve čtvrtek?

Závodní víkend se skládá z pátečních tréninků, sobotní kvalifikace a nedělního závodu. V Monaku se ale páteční tréninky jezdí už ve čtvrtek! Proč?

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 19. 05 2021 — Tomáš Richtr

Velká cena Monaka se tradičně konala během víkendu, kdy se slavil svátek Nanebevstoupení Páně (Ascension Day). Jedná se o jednu z velkých slavností křesťanského kalendáře a připomíná výstup Ježíše Krista z hory Olivetské na nebesa čtyřicet dní po jeho vzkříšení (Velikonoce). V Monaku to znamenalo volný pátek. Proto se nezávodilo, aby mohli lidé pokojně vycestovat z města na víkend.

I když se termín Velké ceny Monaka v průběhu let měnil, zvyk s volným pátkem už zůstal. Nyní je využíván jako volnější prostor pro obchodní jednání a sponzorské akce.

V pátek ale trať nebude úplně tichá. Pojedou se kvalifikace regionální formule Alpine, Porsche Supercup a jeden ze tří závodů formule 2. Trať tak bude otevřena až po druhé hodině odpolední. V tuto dobu ulice Monte Carla tradičně ožijí a pro fanoušky jde o skvělou příležitost vychutnat nejen prvky závodního okruhu, ale také nezaměnitelnou atmosféru.

V Monaku ztracený diamant z formule se nikdy nenašel