Zvykat si dlouho na nového auto není nový problém

Zkrácené předsezonní testy i páteční tréninky, to vše může mít vliv na horší adaptaci závodníků na nové týmy. Přesto se Carlos Sainz, který za posledních šest let prošel hned čtyřmi stájemi, podivuje, proč se jedná o tak propírané téma.

Štítky: Carlos Sainz Zveřejněno 12. 06 2021 — Lukáš Štěrovský

Sergio Pérez a Sebastian Vettel – tedy jedni z těch, kteří pro letošek změnili působiště – sice v Baku zazářili, do té doby se ale trápili. A trápení pokračuje i v případě Daniela Ricciarda nebo navrátilce Fernanda Alonsa. Jediný, kdo vypadá, že do nového působiště zapadnul, je právě Sainz junior.

„Jsem překvapený tím, že se o tom tak mluví. Když jsem já v minulých sezonách třikrát změnil tým, nikdo to nevzal v potaz,“ štve ho. „Nikdo si nemyslel, že je to komplikované, přestože jsem kdykoliv, kdy jsem měl šanci, médiím tvrdil, jak moc dokážou být dva vozy rozdílné.

Možná je to letos relevantnější kvůli tomu, že jezdců měnících tým bylo více. Pro mě to ale není novinka. Vím, že když změníte auto a tým, je velmi těžké dostat se na dobrou úroveň,“ dodává Sainz, který od svého vstupu do F1 v roce 2015 závodil už pro čtyři týmy.

Analýza: Proč se Ricciardo letos se svým mclarenem tolik trápí?

„Když jsem poprvé přestoupil z Toro Rosso do Renaultu, pomyslel jsem, že to jsou dva naprosto rozdílné vozy, ale že je to možná ojedinělé,“ vzpomíná. „Jakmile jsem ale přestoupil z Renaultu do McLarenu, byl to zase ten samý případ. A platilo to i pro přechod z McLarenu do Ferrari.

Trochu mi to otevřelo oči v tom smyslu, že jsem pochopil, jak moc se mohou lišit čtyři různé stáje a jak moc se potřebujete přizpůsobovat autu. Teď už v tom mám určitý trénink. Být ve čtyřech týmech v pěti nebo šesti letech vám samozřejmě dá nějaké povědomí, ale nakonec jde hlavně o detaily.“

Čím přesně se tedy jednotlivé vozy liší? „Když jsem začal závodit za Renault, hned v prvním závodě v Austinu jsem měl rychlost. Ale cítil jsem, že mi něco, asi dvě desetinky, chybí z hlediska práce s vozem: nastavení diferenciálu, módu motoru, brzd a lehké úpravy jízdního stylu, abych tu ztrátu smazal. Stejné to pak bylo u McLarenu a teď je to i u Ferrari.

Všechny předvolby, které nastavujete v autě, to, jak používáte jednotlivé režimy, a to nemluvím o mechanice a aerodynamice, se liší okruh od okruhu, a vy zezačátku nevíte, co vám bude na jaké trati vyhovovat. Pro to jsou potřeba roky praxe s daným vozem, aby člověk věděl, jakým směrem se vydat,“ uvědomuje si Carlos Sainz.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Carlos Sainz (@carlossainz55)

V Monaku Sainz dokonce získal pódium!