Proč se Mercedesu nelíbí nové týmy
Michael Andretti se svým programem Andretti Global neustále čeká na šanci dostat se do formule 1. Jeho plány jsou zase o něco reálnější poté, co Američan spojil síly s Cadillacem. Andrettiho kroky zaujaly už i jeho největšího odpůrce Tota Wolffa. Šéf Mercedesu má ale pořád pochybnosti a záleží, jakou přidanou hodnotu by Andrettiho vstup do F1 přinesl.
Na začátku roku mluvil prezident FIA Mohammed Ben Sulayem o snaze přilákat nové týmy do nejvyšší kategorie motorsportu. Pokud by se našel zájemce, FIA bude nové stáji pomáhat v rychlém začlenění se do ‚klubu piraň‘.
Sulayem je překvapen, že nedávnou iniciativu týmy F1 odsuzují a připomenul, že orgán, pod který sport patří je stále nadřazenější a podle pravidel může mít F1 až třináct týmů – na trati tak může jezdit klidně 26 monopostů.
Mezi největší odpůrce Andrettiho (a dalších případných zájemců) jsou šéfové třech největších stájí současnosti. Mercedesu, Red Bullu i Ferrari jde o peníze – s příchodem dalších týmů by se snížil podíl finančních odměn každému ze stávajících členů šampionátu.
Je to jednoduché – celková suma je aktuálně rozdělována mezi deset stájí. Ta, která vyhraje pohár konstruktérů získá největší podíl, poslední nejmenší. Další týmy by pak ale tuto sumu snížily, neboť by se peníze musely rozdělit mezi více členů.
Konkrétně Toto Wolff dále argumentoval tím, že nový tým se musí zavázat zůstat v F1 delší dobu a měl by sportu přinést nějakou další přidanou hodnotu. I když se to může zdát jako absurdní argument, jistou logiku to má.
Nemusíme chodit daleko – v roce 2010 do F1 vstoupily hned tři nové týmy a kolik z nich je teď na startovním roštu? Právě po odchodu HRT, Caterhamu a Manoru, F1 zavedla novou dohodu, podle které musí nový člen zaplatit vstupní poplatek a dlouhodobě zůstat ve sportu.
Podle Tota Wolffa byl Andrettiho plán vstoupit do F1 jako soukromý tým rizikem, po spojení se s Cadillacem ale rodák z Mercedesu začíná svůj postoj přehodnocovat a uznává, že kroky a houževnatost Andrettiho je působivá.
„Není v tom nic osobního. Pokud do F1 přijde tým, který sportu něco předá je to v pořádku. Já narážím spíše na to, aby se nestalo, že sem někdo přijde, využije F1 jako reklamu pro své jméno a za dva tři roky odejde, o to mi jde.
Andretti je skvělá značka a do F1 se hodí. Pokud by ale přišel jako soukromník, je riziko, že by za pár let musel skončit. Finanční situace tohoto sportu je opravdu náročná a pokud nejste ve spojení s někým nebo nejste automobilkou, neuspějete.
Red Bull se spojil s Hondou, Haas spolupracuje s Ferrari, Williams s námi a ze Sauberu se stane Audi. Šampionát formule 1 není pro zcela nezávislé týmy kdoví jak přívětiví. Proto jsem byl vůči Andrettimu skeptický,“ vysvětluje své dřívější stanovisko Wolff.
Šéf Mercedesu ale uznal, že Andrettiho entuziasmus a neustálá snaha, spolu s kroky, které americká závodní společnost nedávno udělala [spojení s Cadillacem], je působivé. „Na světě není tolik srdcařů jako je Andretti.
Musí se mu nechat jeho píle a zájem o závodění. Srdcem ale šampionát F1 nevyhrajete a také vás zde neudrží. Andretti udělal další velký krok k tomu, aby se sem dostal, ale ne finální“ má jasno šéf stříbrných šípů.