Proč safety car vyjel před druhým Verstappenem, a ne prvním Norrisem

Během Velké ceny Miami, kterou vyhrál Lando Norris, vyjel safety car před druhým pilotem v pořadí, ne tím prvním, kterým zrovna byl Lando Norris. Je zřejmé, že mu to výrazně pomohlo v cestě za vítězstvím.

Štítky: FIA GP Miami Safety car Zveřejněno 8. 05 2024 — GPF1.cz

FIA se vyjádřila na téma otázky, proč safety car při Velké ceně Miami vyjel Maxe Verstappena místo Landa Norrise.

Tento krok v podstatě poskytl McLarenu zastávku v boxech tak, že Britovi umožnil udržet si první místo, místo toho, aby spadl o několik pozic dolů, až by se startovní pole semknulo. Čtyřiadvacetiletý jezdec se dostal postupně na první místo poté, co ti před ním zajeli do boxů pro nové pneumatiky, přičemž původně se pohyboval na šestém místě.

Tím, že byl Norris před safety carem, dodržoval maximální rychlost danou údaji na volantu, která je větší, než jakou vykonává safety car, a tím pádem všichni za ním, s Verstappenem ‘na čele’.

NEJZASVĚCENĚJŠÍ PODCAST Z MIAMI: KOLO NA KOLO

Situaci napravila posádka safety caru, která nechala všechny za sebou předjet, a ti se zařadili za McLarenem, který nakonec safety car dojel a byl řádně první.

“Byl to pokyn o vyslání safety caru na poslední chvíli, takže Landa Norrise nestihli asi o 20 metrů,” vysvětlila FIA. Pravidla přitom určují, že safety car po své aktivaci vyjede na trať a je jedno, jestli za ním bude, nebo nebude lídr závodu.

“Ředitelství závodu rozhodlo o pomalé jízdě safety caru v zájmu bezpečnosti traťových maršálů. Nebylo prioritou narovnávat pořadí. Takže safety car čekal, až se za ním všichni seřadí a pak je pustil před sebe, aby dojeli McLaren Landa Norrise.”

Jakmile se závod znovu rozjel, Norris začal zvyšovat náskok na Verstappena. Částečně díky čerstvějším pneumatikám a lepšímu závodnímu tempu, které tým z Wokingu vymačkal díky výrazným technickým úpravám, ale také v důsledku poškození podlahy, které Nizozemec utrpěl, když ve 21. kole minul šikanu v zatáčce 14/15. Pokud to tedy nebyla výmluva Christiana Hornera, protože Max Verstappen sám žádné následky incidentu nepocítil.

Jezdec McLarenu Lando Norris nakonec zvítězil o více než sedm sekund.