Proč Red Bull znova nepovýšil Gaslyho a jaká bude jeho role u AlphaTauri

Pierre Gasly bude v roce 2021 pokračovat v týmu AlphaTauri. Oficiální prohlášení, které na první pohled nepůsobí nikterak šokujícím dojmem, ale současně odhaluje taktiku Red Bullu a jeho plány na obsazení sedaček ve dvou týmech, které vlastní.

Štítky: Alpha Tauri Pierre Gasly Red Bull Zveřejněno 29. 10 2020 — Lukáš Štěrovský

Pierre Gasly letos jezdí fenomenálně. Po nepovedeném působení u Red Bullu v úvodní polovině sezony 2019 byl sesazen zpět do AlphaTauri (tehdy Toro Rosso), ale Francouzovy výkony se od té doby paradoxně zvedly. Důkazem mohou být stupně vítězů z loňské GP Brazílie nebo první vítězství na letošní Monze.

Přestože se spekulovalo, že Gaslyho vztahy s Red Bullem nejsou po loňských eskapádách kdovíjaké, nakonec bude v sesterské stáji nápojového giganta pokračovat i příští rok. „V prostředí AlphaTauri, kde se cítí pohodlně a kde je na něj okolím vyvíjen menší tlak a očekávání nejsou tak vysoká, jezdí excelentně,“ zamýšlí se šéf Red Bullu Christian Horner.

„Myslím, že jejich touhy jsou odlišné od dob Toro Rosso, což dává smysl a funguje jak z hlediska týmu, tak i Pierra,“ naráží Horner na fakt, že AlphaTauri by měl být více než sesterským týmem soběstačnou stájí – přesto by však Red Bullu měla částečně sloužit jako juniorka.

Albon už má jen 2 závody na udržení místa, ale nenahradí jej ani Gasly, ani Kvjat

Právě proto v týmu zůstane Gasly. Na kontě už má řadu zkušeností a v AlphaTauri by se měl stát lídrem, který zaučí nováčka a povede vývoj vozu. Návrat do Red Bullu podle Hornera nepřipadá v úvahu. „Náš vůz je občas citlivější na zadní nápravu. Max Verstappen to zvládá, ostatní už tolik ne. Proto Gaslyho znova nepovýšíme.“

Na místo týmového kolegy Maxe Verstappena tak Red Bull zvažuje někoho mnohem zkušenějšího, než je Gasly, kdo zvládne náročný vůz. V úvahu připadá momentálně Sergio Pérez nebo Nico Hülkenberg.

A kdo bude týmovým kolegou Pierra Gaslyho?

Skoro jistě to nebude Daniil Kvjat. Nejvíce skloňované jméno bylo donedávna Yuki Tsunoda – japonský pilot F2 a člen juniorské akademie Red Bullu, kterého si přála dosadit Honda. S ohledem na to, že japonský motorář ale v příštím roce z formule 1 odejde, Tsunodovy šance na sedačku klesly. Do AlphaTauri by tak mohl znova zavítat Alex Albon, který dozajista přijde o místo u Red Bullu. Rozhodnutí by mělo padnout v nejbližších týdnech.

61% prodaných vozů v Norsku pohání elektřina

V průběžném pořadí je Gasly jen o bod za Albonem.