Přehled popularity pilotů F1. Výrazně zaostávají za jinými sporty

F1, královna motosportu, řidiči kráčející ve stopách Schumachera, Senny a dalších – tady přece nemůže být žádný problém s popularitou, říkáte si. Realita je ale odlišná, současní jezdci zdaleka nedosahují takové slávy jako jejich předchůdci. Největší hvězdou ve startovním poli je ze všech úhlů pohledu jednoznačně Lewis Hamilton. Například z pohledu sociálních sítí je před druhým Fernandem…

1 Štítky: fanoušci Lewis Hamilton Zveřejněno 10. 02 2017 — Lukáš Štěrovský

F1, královna motosportu, řidiči kráčející ve stopách Schumachera, Senny a dalších – tady přece nemůže být žádný problém s popularitou, říkáte si. Realita je ale odlišná, současní jezdci zdaleka nedosahují takové slávy jako jejich předchůdci.

Největší hvězdou ve startovním poli je ze všech úhlů pohledu jednoznačně Lewis Hamilton. Například z pohledu sociálních sítí je před druhým Fernandem Alonsem takřka v nedostižné pozici s náskokem 1,66 miliónů (Twitter), 2,5 miliónů (Instagram) a 2,1 miliónů (Facebook) sledujících uživatelů/fanoušků.

Když však v pondělí Hamilton prohlásil, že se do jeho soutěže, kdy uživatelé sociálních sítí měli britskému jezdci navrhnout nový design helmy, přihlásilo 8000 fanoušků… nezdá se to málo? Vždyť se jedná o trojnásobného mistra v nejlepší fázi svojí kariéry, nejvíce atraktivního pilota na sociálních sítích, jenž je často v kontaktu se svými fanoušky.

V tomto ohledu se nabízí otázka, jak moc jsou ve skutečnosti piloti F1 populární. Hamilton je považován za jednu z nejvýraznějších osobností velkých cen, Brit však svými zálibami a aktivitami značně přesahuje uzavřený svět formule 1.

Zajímavý žebříček stovky nejslavnějších osobnostní ze světa sportu nabízí sportovní televizní program ESPN. Do žebříčku jsou přitom zahrnovány faktory jako plat sportovců, počty fanoušků na sociálních sítích, popularita při vyhledávání jejich jména skrze Google a tak podobně. A F1 z tohoto srovnání nevychází zrovna dobře.

Hned deset sportovních disciplín má alespoň jednoho zástupce před jakýmkoliv odvětvím motorsportu – fotbal, basketbal, tenis, golf, kriket, atletika, smíšená bojová umění, box, americký fotbal a plavání.

Hamilton je samozřejmě na vrcholku jezdců F1. Jenže celkově je až na 59. místě! Není ani na první příčce, co se motorsportu týče, když dvě místa před Britem okupují závodníci NASCAR Dale Earnhardt Jr a Jimmie Johnson.

Další jezdci F1, kteří se do žebříčku vešli, jsou Fernando Alonso (75. pozice) a Kimi Räikkönen, který je na 97. příčce žebříčku. To například znamená absenci Sebastiana Vettela – čtyřnásobného šampiona a pilota nejslavnějšího týmu F1, Ferrari. Němec se sice vyhýbá sociálním sítím, čímž oslabuje svoji potenciální popularitu, na druhou stranu to samé platí pro Kimiho Räikkönena, který se do první stovky přesto vešel.

Všechny žebříčky by byly poněkud odlišné předcházející sezonu, ve které jezdili Jenson Button a Nico Rosberg. Button měl 2,69 miliónů fanoušků na Twitteru, 611 tisíc na Instagramu a 923 tisíc na Facebooku. Rosberg se mohl pyšnit 1,83 miliónem příznivců (Instagram), 961 tisíci (Twitter) a 2,6 milióny fanoušků na Facebooku.

Poučné je porovnání Hamiltona s ostatními hvězdami svých sportovních disciplín. Fotbalová hvězda Realu Madrid Cristiano Ronaldo je lídrem žebříčku ESPN, a to se následujícími počty fanoušků: 49,8 miliónů (Twitter), 89,4 miliónů (Instagram) a neuvěřitelných 119 a půl miliónů fanoušků na Facebooku.

Zajímavé je také srovnání se třetím mužem žebříčku, rovněž fotbalistou – Lionelem Messim. V roce 2012 jeho sponzor Adidas přišel se soutěží, ve které měli fanoušci navrhnout design Messiho kopaček. Akce se zúčastnilo přes 14200 fanoušků, tedy skoro dvojnásobek toho, čeho dosáhl Hamilton v soutěži o návrh helmy.

Zaměření na mladší diváky či sobotní závody aneb dokonalá formule 1 podle pilotů

I když je Hamilton celosvětovou hvězdou, očividně nedosahuje na úroveň Messiho či Ronalda. Čím je to zapříčiněno? Je formule 1 skutečně tak globální, jak se o ní tvrdí, když její nejslavnější jezdec nedosáhne ani na první polovinu v žebříčku stovky nejznámějších sportovců?

Právě jezdci jsou skutečnými hvězdami tohoto sportu, přestože jejich podíl na celkovém úspěchu týmu je jen omezený. Na ně bylo pohlíženo jako na hrdiny bojující na závodní dráze s všudypřítomným rizikem smrti. Jenže pravidla – byť oprávněně – závodníky postupně „obalovala“ stále větším množstvím bezpečnostních prvků. Fanouškům se tak z dohledu ztratila řeč těla pilotů, naopak zůstala jen suchá PR prohlášení během závodních víkendů.

Pokud někdo jako Hamilton, s veškerou jeho snahou na dráze i mimo ni, je schopen získat status jen částečné celebrity a nestačí na hvězdy jiných sportovních disciplín, možná je to skutečný obrázek popularity F1. Možná to by měl vzít v úvahu nový majitel formule 1, společnost Liberty Media, až bude přetvářet královnu motorsportu s ohledem na požadavky dnešní doby.

Čtěte dále: Rozhovor: To jediné pro Lewise Hamiltona

Throwback to earlier this year hitting the mountains with JB and crew 💪🏽 #LH2016

Fotka zveřejněná uživatelem Lewis Hamilton (@lewishamilton),

Diskuse k článku

Jeden komentář: “Přehled popularity pilotů F1. Výrazně zaostávají za jinými sporty”

  1. Tomáš Richtr napsal:

    Tenis je populárnější, protože má… ‚smrt‘?

Napsat komentář