Proč nelze pořádat GP Monaka v náhradním termínu

Velká cena Monaka 2020 byla zrušena bez náhrady, zatímco řada jiných velkých cen odložena v naději, že se pro ně podaří najít náhradní termín. Monako bude v kalendáři chybět poprvé po 66 letech. Proč vlastně nelze pro Monako najít náhradní termín?

Štítky: GP Monaka Zveřejněno 30. 04 2020 — Tomáš Richtr

Formule 1 v Monaku jezdí od roku 1929. Jedná se o velkou událost. Do malého knížectví přijede o víkendu na 200 tisíc lidí, přičemž polovina z nich ani neuvidí závod. Finanční ztráty kvůli absenci návštěvníků se odhadují na 140 milionů eur.

Prezident Monackého autoklubu Michel Boeri ale přibližuje, proč není náhradní termín pro letošní velkou cenu v Monte Carlu reálný.

„Máme na 1500 dobrovolníků, zkuste je požádat, aby nám rezervovali celý srpen. Nebo firmy, které jsou z daleka, aby přijely později a postavily okruh. To prostě nebylo možné.“

Monako coby městský závod F1 potřebuje 45 dní na přípravu.

„Epidemie prostě byla silnější, neměli jsme jinou možnost.“

Na závod bylo prodáno přibližně 80 % vstupenek, přičemž všechny budou refundovány. Jde o velké peníze, protože ceny za vstupenky na Monako jsou vůbec nejvyšší. Ve VIP pásmu divák toužící po tom sledovat závod z jachty zaplatí bezmála tři tisíce eur. Za místo na terase Ermanno Palace nad prostorem startu a cíle divák zaplatí 3 300 eur.

Celkové ztráty jsou odhadovány na 4 miliony eur, a to hovoříme pouze o příjmech v souvislosti s prodejem vstupenek a VIP služeb. Prázdné jsou hotely, restaurace, nejsou využívány žádné další služby. Hotely na závodní víkend své ceny zvýší na čtyřnásobek a pobyt podmíní minimální počtem pěti nocí.

Diskuse k článku

Napsat komentář