Proč Ferrari neuspělo s protestem

Sergio Pérez si udržel vítězství ve Velké ceně Monaka a týmový kolega Max Verstappen své třetí místo po protestu Ferrari proti této dvojici z týmu Red Bull.

Štítky: Ferrari Red Bull Zveřejněno 30. 05 2022 — Jiří Košta

Ferrari tvrdilo, že oba jezdci porušili pravidla tím, že během závodu přejeli žlutou (standartně bílou) čáru při výjezdu z boxové uličky.

Po dlouhých úvahách však sportovní komisaři usoudili, že oba jezdci splnili požadavek nepřejíždět žlutou čáru rozdělující výjezd z boxové uličky a trať.

V případě Péreze sportovní komisaři rozhodli, že se část jeho pneumatik nedostala do kontaktu s asfaltem nalevo od čáry, a proto byl v souladu s pravidly.

Dále bylo zjištěno, že Verstappenovy pneumatiky částečně překročily čáru. Komisaři uvedli, že oba týmy se dohodly, že „část jeho levé přední pneumatiky byla na levé straně žluté čáry“.

Souhlasili však také s tím, že „většina levé přední a levé zadní pneumatiky tohoto vozu zůstala na žluté čáře“.

Ve Verstappenově případě auto nepřejelo čáru – k tomu by muselo mít celé kolo vlevo od žluté čáry. V důsledku toho bylo také zjištěno, že dodržoval pravidla a stejně jako Pérez byl protest proti němu zamítnut.

Ještě před oficiálním protestem ze strany Ferrari ředitelství závodu zaznamenalo tento incident, ale samovolně ho vyšetřovat nechtělo.

Honda do roku 2030 představí 30 nových elektromobilů