Proč Andretti nekoupil Alfu Romeo? Peníze nebyly problém…

Michael Andretti popřel tvrzení, že jeho zájem vstoupit do formule 1 ukončily finanční záležitosti. Podle Američana byl problém s vedením Sauberu, pod který spadá i závodní tým F1 Alfa Romeo.

Štítky: Alfa Romeo Michael Andretti Sauber Zveřejněno 6. 11 2021 — Vašek Štěpánek

Společnost Andretti Autosport měla před časem velký zájem odkoupit až 80 % podíl Alfy Romeo. Situace byla poměrně vážná, mezi oběma stranami došlo k několika diskusím o společné budoucnosti.

Nedávno ale vyšla najevo zpráva, že se Američané stáhli a švýcarský tým nekoupí. Teorií bylo mnoho a nejpravděpodobněji se jevila ta, podle které Andretti nechtěl po dobu dalších pěti let dávat do týmu 250 milionů dolarů navíc, kvůli záruce na existenční výdaje týmu.

„Rád bych ukončil některé fámy, které tvrdí, že jsme se stáhli z finančních důvodů, nic jiného nemohlo být dál od pravdy, o peníze skutečně nešlo. Na poslední chvíli přišly jiné problémy, a to s vedením celé značky.

Vždy jsem říkal, že pokud nebude dohoda správná, do formule 1 nevstoupíme. Bohužel se za pět dvanáct některé věci ve smlouvě změnily a nemohli jsme to přijmout. Cítili jsme, že to pro nás není správné, a tak čekáme na další příležitosti,“ uvedl Andretti.

Bývalý pilot formule 1 následně přiznal, že nová dohoda měla vypadat tak, že by odkoupil celý tým, ale nestál by v jeho čele. Následně také prozradil, že bylo v plánu dostat Coltona Hertu do královny motorsportu.

„Pokud bychom byli v čele některého z týmů, je zřejmé, že bychom dali šanci i Hertovi. Je to skvělý závodník a dobrý chlap, který je v Americe úspěšný a není důvod, proč by nemohl prorazit i v Evropě, ale jak jsem řekl – náš zájem o formuli 1 nezmizel a stále hledáme příležitosti, jak se do ní dostat,“ pokračoval šéf Andretti Autosport.

Syn Maria Andrettiho dále souhlasí s rostoucím zájmem o formuli 1 v Americe a jakožto další americká skupina, která chtěla vstoupit do formule 1, očekával, že by mu s jeho zájmem mohla pomoci Liberty Media, která je rovněž americkou společností, a navíc stojí v čele celého sportu.

„Liberty Media nám nijak nepomohla. Myslím, že by náš vstup do formule 1 uvítala, protože je očividné, že se snaží zaujmout především americký trh, zároveň ale neudělali nic, co by nám mohlo pomoci. Každopádně my se s naší snahou nevzdáváme.

Rádi bychom se stali součástí tak skvělého šampionátu, musíme mít ale jistotu, že děláme správnou věc a zajistit, že budeme konkurenceschopní – to je smyslem naší společnosti a u Alfy Romeo jsme tuto jistotu bohužel ztratili,“ zakončil Andretti.