Problematickému “dítěti” Tsunodovi radí psycholog

Poradce rudých býků Helmut Marko, který zodpovídá za jezdce v obou stájích AlphaTauri a Red Bull, najal psychologa. Specialista bude pracovat s ‚problematickým dítětem‘ Yukim Tsunodou a jeho ohnivou povahou. Úkol je jasný – uklidnit mladého závodníka.

Štítky: AlphaTauri Red Bull Yuki Tsunoda Zveřejněno 8. 07 2022 — Vašek Štěpánek

Bouřlivý Tsunoda vstoupil do formule 1 teprve vloni. V roce 2021 výrazněji ztrácel na svého zkušeného kolegu Pierra Gaslyho a proslavil se spíše díky svým incidentům a hrubými výrazy než šokujícími a kvalitními výsledky.

Vedení Red Bullu se rozhodlo Tsunodu přemístit z Anglie do Itálie, kde má AlphaTauri svou základnu. Cílem bylo, aby Japonec trávil s týmem více času, porozuměl světu formule 1 a stal se lepším závodníkem, neboť tým z Faenzy je přesvědčen a Tsunodově talentu.

Krok to nebyl špatný, očividné zlepšení Tsunoda zaznamenal už na konci loňské sezony, kdy předvedl skvělé kvalifikační kolo v Džiddě, nebo v posledním závodě roku skončil na čtvrtém místě. Letos 22letý závodník na svůj posun navázal.

Bohužel pro Tsunodu, AlphaTauri letos zatím nemá takovou rychlost, jakou mělo vloni a vozy italské stáje horkotěžko stačí tempu středu pole. Absence rychlosti auta a frustrace z toho se pomalu začíná objevovat i u samotných pilotů.

Tím se tak Tsunoda vrací ke svému ‚starému já‘ z loňské sezony. Poslední incident Japonec předvedl na Silverstonu, kde způsobil kolizi s kolegou Gaslym. Na nehodu doplatil také Max Verstappen, jehož vůz byl poškozen jedním z dílů, který se uvolnil po kolizi jezdců b-týmu.

Trpělivost dochází i poradci Red Bullu Helmutovi Markovi, který přiznal, že najal psychologa, aby pracoval s ‚problematickým dítětem‘ Tsunodou. „Najali jsme psychologa, aby s ním (s Tsunodou) pracoval. Musí napravit jeho kulhající výsledky.

Člověk by se měl naučit být klidným. Podobné problémy jsme na začátku měli i s Maxem, také byl výbušný. Naštěstí se dokázal zklidnit. Yuki je talent, ale má extrémně výbušnou povahu a oběťmi jsou ti, kteří s ním musí mluvit přes rádio“ okomentoval svého svěřence Marko.

V posledních letech mezi jezdci F1 stoupá zájem o spolupráci s psychologem. Romain Grosjean už dlouhodobě uvádí, že mu spolupráce s expertem několikrát zachránila kariéru. Podobné zkušenosti mají i Norris a Russell, oba závodníci už před časem upozornili, že F1 je psychicky náročná disciplína a málokdo je schopen se ji ubránit sám.