Příčiny záhadného odchodu Cyrila Abiteboula poodhaleny

Většinu motoristického tábora překvapilo lednové oznámení, že Cyril Abiteboul nebude pokračovat ve funkci šéfa týmu Alpine. Náhradníka za něj zatím neznáme. O svůj názor se podělil i televizní expert F1 Ted Kravitz – podle něj je Abiteboulův odchod jednoduše vysvětlitelný.

Štítky: Alpine Cyril Abiteboul Renault Zveřejněno 5. 04 2021 — Petr Čermák

Cyril Abiteboul působil ve funkci šéfa týmu, po jeho lednovém odchodu ho ale nikdo nezastoupil. Alpine je v tuhle chvíli veden výkonným ředitelem Marcinem Budkowskim a nově příchozím závodním ředitelem Davidem Briviem, který k Alpinu zavítal po několikaleté štaci v MotoGP, kde pomáhal k růstu týmu Suzuki.

Nad Budkowskim a Briviem stojí už jen jediný člověk – Laurent Rossi, generální ředitel Alpinu. Abiteboul tedy uplatnění ve vyšší fuknci nenašel.

Podle televizního experta Teda Kravitze je důvod Abiteboulova odchodu jednoduchý. 43letý Francouz si pouze „odpykal“ trest za páté místo v loňském Poháru konstruktérů. Renault měl teoreticky šanci bojovat o příčku třetí.

„Ještě před koncem sezony jsme si mysleli, že Cyrila povýší,“ vysvětluje Kravitz. „Ale to nevyšlo poté, co tým skončil pátý v Poháru konstruktérů. Vypadá to, že ředitel Renaultu Luca de Meo přisoudil odpovědnost za tento výsledek Abiteboulovi.“

Kravitz zároveň přiznal, že by se nedivil, kdyby se Abiteboul do formule 1 časem vrátil – avšak s jiným týmem. Jeho náhradu pak Alpine nejspíš neohlásil z interních smluvních důvodů.

Zatímco sezona 2020 vypadala z pohledu Renaultu slibně, minimálně na začátku letošního roku na ni Alpine nenavázal. Z úvodní GP Bahrajnu si tým neodváží žádný bod – navrátilec Fernando Alonso odstoupil po problémech s brzdami a Esteban Ocon dojel pouze na třináctém místě.

Rosberg: Extreme E nás všechny překvapila