Příběh, jak táta Verstappen nechal Verstappena syna samotného na benzince, je přemrštěný

Příběh o tom, jak mladého Maxe Verstappena kdysi opustil jeho otec na čerpací stanici, vstoupil do historie formule 1.

Štítky: Jos Verstappen Max Verstappen Zveřejněno 11. 04 2023 — Jiří Košta

Příběh však vyvolal u některých otázky, zda výchova budoucího šampiona jeho otcem byla příliš tvrdá.

Kritice se věnuje nový dokument, který vznikl ve spolupráci s rodinou Verstappenů. Šampionův otec Jos, který závodil ve F1 v letech 1994 až 2003, v něm rozhodně popírá tvrzení, že jeho zacházení se synem bylo „zneužívání“.

Dvojice vypráví příběh ve druhé epizodě „Anatomy of a Champion“, kterou produkovala společnost Viaplay jako součást exkluzivní, víceleté smlouvy mezi dvojnásobným mistrem světa a provozovatelem vysílání.

Příběh o dospívajícím Verstappenovi opuštěném na benzince je známý už léta. Ačkoli příběh získal širokou pozornost po rozhovoru, který poskytl v době svého prvního úspěchu na mistrovství světa v roce 2021, jeho otec příběh vyprávěl před lety.

K incidentu došlo v roce 2012 poté, co Verstappen havaroval z velkého motokárového šampionátu na okruhu Sarno v Itálii. Verstappen jel s podporou továrního týmu CRG a vydal se na cestu za vítězstvím, když předjel rivala Daniela Braye, aby vyhrál předfinále.

Verstappen odstartoval do světového finále KZ2 na 18 kol z pole position, ale ve druhém kole ztratil vedení. Verstappen se pokoušel znovu zaujmout pozici před koncem kola a udělal rychlý pohyb a levým předním levým narazil do pravého zadního kola svého soupeře.

„Na začátku jsem zůstal ve vedení,“ vysvětluje Verstappen v dokumentu.

„Ale pak mě předjeli. Byl jsem tak naštvaný, že jsem byl předjížděn, že jsem se v tom samém kole pokusil toho kluka předjet zpět na místě, kde to bylo naprosto zbytečné.”

Bray se vrátil na trať skončil 20., zatímco Verstappenův týmový kolega Jordan Lennox-Lamb vyhrál finále. Verstappen zuřil – a jeho otec také.

„Můj táta byl tak naštvaný, že jsem udělal ten hloupý krok. V podstatě jsem všechno zahodil.”

Snaha 14letého mladíka probrat s otcem zklamání na dlouhé cestě domů skončila, když mu jeho otec řekl, aby vystoupil z dodávky.

„Samozřejmě jsem byl velmi smutný a naštvaný, že jsem udělal tu chybu. Potom jsem se s ním začal pokoušet mluvit v dodávce.

Nechtěl se mnou mluvit. A v jednu chvíli už toho měl prostě plné zuby. Řekl ‚vypadni‘. Zastavil na čerpací stanici, ‚vystup‘. A pak odjel.”

Jos Verstappen reagoval na kritiku jeho činů v dokumentu. „Lidé říkají, jak špatným otcem jsem pro něj byl, když jsem zneužil tvé dítě. Nikdy jsem ho nezneužíval.”

Řekl, že léčba byla nezbytná, aby se jeho syn naučil, jak se stát konkurenceschopným pilotem.

„Učil jsem ho. Byl jsem na něj tvrdý, a to byl také můj plán, aby se naučil myslet. Mnoho lidí netuší, co musíte udělat, abyste se dostali na vrchol sportu.“

Dokument nechává nezodpovězenou otázku, jak se mladý Verstappen vrátil domů poté, co ho nechali na benzínce. Dříve ho údajně odvezla  jeho matka Sophie Kumpen.

Verstappenův manažer Raymond Vermeulen vzpomínal, jak otec zdůvodňoval svůj přístup k výchově svého syna. „Někdy jsem říkal ‚Josy, ty jsi z jiné planety‘. Řekl: ‚Já vím. Ale musíme to udělat takhle, abychom byli úspěšní. Konec příběhu.'”

„Posouvat se na své limity, cestovat, jezdit všude kolem, bylo to tak intenzivní. Bylo to trochu jako, proč to musí být takhle?,” řekl Max Verstappen.