Prezident FIA mění přístup: vyzval Andrettiho k odkupu stávajícího týmu

Prezident FIA Muhammad bin Sulajim dlouhodobě podporuje myšlenku 11. týmu v F1. Nyní však trochu obrátil a radí Andrettimu vydat se jinou cestou.

Štítky: Andretti FIA Mohammed Ben Sulayem Zveřejněno 29. 05 2024 — Dominik Kovář

Tým Andretti se již několik měsíců pokouší zlomit vedení F1 k tomu, aby svolilo k rozšíření startovního roštu právě o americký tým. Od FIA již zelenou má a je to právě Muhammad bin Sulajim, který na vedení královny motorsportu naléhal, aby nebránili vstupu Andrettiho na startovní rošt. Nyní však prezident FIA poněkud překvapivě obrací a vyzívá Michaela Andrettiho k odkupu jednoho ze stávajících týmů a k tomu, aby netrval na plánech stát se samostatnou jednotkou v podobě 11. týmu na startovním roštu.

ČTI ONLINE MAGAZÍN KOLO NA KOLO

O tom, jak F1 odmítla Andrettiho z důvodu, že by jako nový tým nepřinesl sportu žádnou hodnotu, již bylo řečeno hodně. Andretti má na své straně silného hráče v podobě automobilky GM, která je ochotná stát se dodavatelem motorů od roku 2028. Bin Sulajim však nyní říká: “Poradil bych jim (Andrettimu), aby koupili jiný tým, než aby se stali 11. týmem. Cítím, že některé týmy potřebují změnu. Co je lepší, 11 týmů jako číslo nebo 10 opravdu dobrých týmů?”

Bin Sulajim možná ví něco, co ještě nevyplulo na povrch. Nějakou dobu se spekuluje o tom, že Renault má neúspěchů plné zuby a Alpine bude chtít prodat. Je tohle ta otevřená cesta pro Andretti? Prezident FIA svými slovo nepřímo na Alpine odkazuje: “Není to o počtu, ale o kvalitě. Existují týmy, které bojují s výkonem a dokonce i s vedením.”