Prezdient FIA po Belgii slibuje vylepšení a nápravy

Letošní Velká cena Belgie byla speciálním závodem. Bohužel ne kvůli své atraktivitě, spíše naopak. Během čtyřhodinového čekání viděli diváci v televizi a fanoušci na tribunách pouze čtyři kola za Safety Carem. Prezident FIA Jean Todt se za minulým závodem ve Spa ještě jednou poohlédl.

Štítky: FIA GP Belgie Jean Todt Zveřejněno 1. 09 2021 — Vašek Štěpánek

„Letošní Velká cena Belgie připravila formuli 1 mimořádně vyzývavé podmínky. Ve Spa bylo velmi těžké predikovat počasí. Podle původních předpovědí nemělo k velkým dešťům dojít. Krátce před závodem se však situace změnila,“ naráží Todt na přívalový déšť těsně před začátkem závodu.

Bývalý šéf italského Ferrari také uvedl, že déšť nebyl jediným důvodem, proč se závod nekonal. Svou nemalou roli sehrála také zhoršená viditelnost na okruhu – za těchto podmínek se kvůli velkému riziku závodit nemůže.

„Start závodu se postupně odkládal a odkládal. Když se situace s deštěm o něco málo zlepšila a teoreticky mohl být závod spuštěn, nedovolila nám to pro změnu mlha, která se na okruhu objevila a kvůli které byla velmi špatná viditelnost.

Ve finále vznikly podmínky, které nebyly pro závod bezpečné. K mlze se během pár kol za Safety Carem přidal také vodní sprej za jednotlivými monoposty, takže jezdci vzadu nemohli vidět vůbec nic.

Jak jsem řekl, bohužel se vytvořily podmínky, které nebyly bezpečné pro piloty, maršály a také vytrvalé fanoušky, kterým bych se rád omluvil za situaci, které v Belgii vznikla,“ uvedl Jean Todt.

Prezident Mezinárodní automobilové federace také nezapomněl zmínit, jakým způsobem se během přerušeného závodu ‚zastavil čas‘.

„Vedení závodu využilo Mezinárodního sportovní kódu k tomu, aby mohli pozastavit časomíru, která každou vteřinou zkracovala závod. Michael Masi tohoto kódu využil jen proto, aby získal nějaký čas, ve kterém by snad mohl pro diváky připravit zkrácený závod.

Bohužel, povětrnostní podmínky se za odpoledne moc nezlepšily a vedení závodu bylo nuceno závod ukončit. Tímto bych rád poděkoval týmu FIA, lidem na okruhu a také dobrovolníkům za jejich dobře odvedenou práci.“

Ale co dál? Nikde není zaručeno, že se podobné situace v budoucnu nemohou opakovat a co bude formule 1 dělat v budoucnu? Jean Todt přiznal, že situace z Belgie bude ústředním tématem na další schůzi FIA, formule 1 a jednotlivých týmů.

„Společně s formulí 1 a týmy ještě jednou důkladně prozkoumáme celou situaci z Belgie a snad najdeme něco, z čeho se poučíme a co může být do budoucna vylepšeno. Mohu zaručit, že situace ze Spa bude ústředním tématem následující schůzky, která se uskuteční 5. října tohoto roku,“ uzavřel Todt.