Preview pilotů F1 2025: Oscar Piastri
Do roku 2025 vstupuje Oscar Piastri jako vítěz grand prix. Nyní je cílem zisk mistrovského titulu.
Výhrou v loterii zdá se být rozhodnutí Oscara Piastriho z roku 2022, kdy se jako juniorský pilot Alpine rozhodl dát francouzské stáji košem a podepsat s McLarenem. Všechno nasvědčuje tomu, že již ve své třetí sezóně ve formuli 1 může Oscar Piasti bojovat o titul mistra světa F1.
Nebyla to ale procházka růžovým sadem. V úvodních závodech roku 2023 to s McLarenem nevypadalo vůbec dobře a v tabulce byl poslední. Tým z Wokingu se však dal do kupy a ještě v tom roce slavil Piastri premiérové umístění na stupních vítězů.
Rok 2024 byl dalším krokem vpřed. Od GP Miami měl na většině okruhů McLaren nejrychlejší vůz, z čehož na konci roku tým vytěžil první konstruktérský titul od roku 1998. Po kontroverzní premiérové výhře v GP Maďarska přidal australský mladík ještě jednu výhru po skvělém výkonu v GP Ázerbájdžánu.
V celkovém pořadí šampionátu skončil Piastri čtvrtý se ziskem 292 bodů. Na týmového kolegu Landa Norrise, který se stal vicemistrem světa, ztratil 82 bodů. To není zrovna málo. Letos bude McLaren patřit k nejlepším již od prvního závodu a šance na titul jsou vyšší, než před rokem. Pokud chce Piastri vyzvat Norrise v boji o titul, musí zabrat.
Jaký má Piastri cíl?
Pokud jsou předsezónní prognózy správné, cíl je jasný. S nejrychlejším monopostem ve startovním poli je to titul mistra světa. Má Piastri všechny předpoklady? Týmového kolegu Norrise v roce 2024 několikrát nepříjemně zaskočil – jak svou rychlostí, tak svou dravostí. V rámci ultimátního cíle, kterým mistrovský titul je, musí Piastri tyto výkony předvádět po celou sezónu.
Co bude považováno za neúspěch?
Dejme stranou, že Oscar Piastri má oproti Landovi Norrisovi méně zkušeností a přijměme fakt, že v obou společných sezónách Norris Piastriho jasně porazil. Ve třetí sezóně v F1 už nebude čas na výmluvy týkající se nedostatku zkušeností. Pro Piastriho a jeho fanoušky by bylo jistě zklamáním, pokud by se opakoval kvalifikační debakl, který mu Norris minulý rok uštědřil (4:20). Pokud bude v rychlosti na jedno kolo Piastri stále takto pozadu, bude to mít v týmovém souboji velmi těžké. V souvislosti s tím může přijít nepříjemné rozhodnutí týmu, kdy by Piastri podporoval Norrise v boji o titul již v průběhu sezóny, což by jistě bylo velkým zklamáním.