Preview: Hra F1 2022 Manažer bude hráčským snem

V létě bude vycházet nová hra F1. Kromě klasické videohry od Codemasters a EA Sports F1 2022, uvidí světlo světa také herní novinka F1 2022 Manažer. Hra už teď má našlápnuto ke splnění snů mnoha hráčů.

Štítky: 2022 Zveřejněno 24. 04 2022 — Vašek Štěpánek

Od roku 2009 každou sezonu vychází nový díl hry formule 1 od vývojářů Codemasters, firmy, které závody rozhodně nejsou cizí. Do letošního roku ale nikdy nevyšel žádný propracovaný simulátor manažera, vlastníka týmu atd.

V průběhu let se na počítači objevil snímek Motorsport Manager, který je dodnes vnímán velmi kladně, ale nikdy od F1 nedostal oficiální licenci. Hráči tak pracovali s fiktivními vozy na fiktivních tratích, i když byly velmi inspirovány skutečnými okruhy.

Letos ale přijde změna, kromě klasické hry F1 2022 od Codemasters, letos vyjde ještě jedna hra F1 2022 Manager, od jiného vývojáře, který má za sebou hry jako Jurský svět. Kvalita by tak měla být samozřejmostí.

Budování týmu

Hráči si mohou vybrat jeden z deseti oficiálních týmů F1, který budou chtít budovat, dostat jej na vrchol anebo jej na výsluní udržet. Hráč zde zaujme pozici šéfa týmu a bude moci obstarávat veškerá oddělení týmu (včetně aerodynamického tunelu či simulátoru).

Cílem je do svého týmu dostat nejlepší zaměstnance. Šéf týmu bude moci uzavírat smlouvy se skutečnými aerodynamiky a inženýry, kteří se v prostředí F1 objevují. Smlouvy lze uzavírat také se skutečnými piloty F1, F2 a F3.

Zajímavým prvkem je implementování rozpočtového stropu – hráči tak musí zvážit každý krok, který učiní, od vývoje auta počínaje a podepsáním smluv konče. To dává hře daleko větší pocit reálnějšího fungování týmu F1.

Vývoj monopostu

Podrobně propracovaný model vývoje auta F1 hře přidá na kvalitě. Vývoj auta bude závislý na několika faktorech. Hráč si musí rozmyslet, na jakou trať nasadí některý z nových dílů. V Itálii bude potřeba jiné zadní křídlo než v Monaku atd…

Šéf týmu bude nucen strategicky uvažovat, bude muset brát v potaz čas na vývoj, možnost selhání některých součástek a také peníze. Opět se nám do hry promítne rozpočtový strop. Na vývoj vozu bude mít hráč omezený počet času (dle pořadí v šampionátu).

Příprava na Grand Prix

Struktura víkendu bude stejná jako ve skutečnosti – tedy tři tréninky, kvalifikace a závod. Hráč během tréninků musí najít správné nastavení auta, která dodá pilotovi sebedůvěru a bude schopen podat lepší výkon.

V kvalifikaci jde o zajetí nejrychlejšího času. Postava manažera bude muset najít správný čas na vypuštění svých jezdců na trať (kdy je na dráze nejméně aut). Musí se brát v úvahu také žluté vlajky, proměnlivé podmínky atd…

Před startem závodu si hráč připraví strategii pro Grand Prix. Předvolené budou tři možnosti, je možné ale strategii upravit přímo dle libosti. Každý pilot bude vyžadovat něco jiného a hráč musí najít správný a fungující balanc.

Den závodu

Podobně jako v Motorsport Manager bude i zde hráč v roli pozorovatele závodu. Samozřejmě bude mít možnost do závodu zasahovat a reagovat například na Safety car, změnu počasí nebo velké kolize (přerušení závodu není potvrzené a ve hře nejspíše nebude).

Závodem nás budou provázet David Croft a Karun Chandhok, kteří budou reagovat na aktuální dění na trati. Aby toho nebylo málo, hra by měla obsahovat novou televizní grafiku, kterou F1 využívá od letošní sezony.