Přehled: Sedm nejžhavějších kandidátů na sedačku v Alpinu

Od začátku letní přestávky je velkým tématem tým Alpine. Francouzi najednou přišli o svou přítomnost (Alonsa) i budoucnost (Piastriho). Nyní se stáj z Enstone dychtivě snaží najít nového pilota, který týmu zaručí rychlost a stabilitu do budoucna.

Štítky: 2023 Alpine Zveřejněno 26. 09 2022 — Vašek Štěpánek

Místo v Alpinu je velmi lukrativní – tým je čtvrtý v poháru konstruktérů, nemá finanční potíže a po příchodu nového šéfa Otmara Szafnauera jsou i výsledky postupně kvalitnější. Není tak divu, že má o volné místo zájem velký počet jezdců.

Pierre Gasly

Aktuální pilot AlphaTauri je v hledáčku Alpinu snad na tom nejvyšším místě. Gasly přesvědčil, že má rychlost a je spolehlivý. Gaslymu nahrává i národnost, podobně jako Ocon a celý tým Alpine pochází z Francie a vytvořit ve francouzském týmu francouzské duo je lákavé.

Nejžhavější kandidát na sedačku u Alpinu má ale jeden velký problém – smlouvu s Red Bullem, respektive s AlphaTauri. Gasly je tak vázán strávit minimálně ještě jeden rok pod rudými býky. Nicméně, pro Gaslyho se vymyslela zajímavá možnost.

Helmut Marko, který zodpovídá za všechny jezdce Red Bullu, přiznal, že je ochoten Gaslyho pustit do Alpinu, pokud se za něj najde adekvátní náhradník. Původně jim měl být Američan Colton Herta, z toho ale nakonec sešlo a nyní se hlasitě hovoří o Nycku de Vriesovi.

Nyck de Vries

Nizozemec to má rozehrané na více frontách – Williams o de Vriese projevil zájem hned po fantastickém závodě na Monze. Zároveň je šampion formule E spojován s AlphaTauri, ale také s Alpinem, se kterým absolvoval i soukromé testy.

Pro co se ale de Vries rozhodne? V první řadě, de Vries nemá situaci pevně ve svých rukou, a tak se bude muset řídit událostmi, které v následujících týdnech přijdou. Poté záleží, jak se k Nizozemci postaví Mercedes.

De Vries je juniorem Mercedesu a pro stříbrné šípy, které jsou o de Vriesových kvalitách snad nejvíce přesvědčeni, by bylo výhodné zajistit svému jezdci místo ve Williamsu. Dávat jej týmům konkurence (AlphaTauri nebo Alpine) nezní příliš lichotivě.

Jack Doohan

Australský závodník letos přišel do formule 2. Ve své nováčkovské sezoně zatím drží solidní čtvrté místo v šampionátu. Alpine sice uvedl, že by měl raději zkušeného pilota, který pomůže týmu rozvíjet potenciál a zlepšovat výsledky, Doohan ale není mimo hru.

Podobně jako de Vries, i Doohan byl přítomen na Hungaroringu během soukromých testů – ty mají údajně sloužit jako souboj o sedačku po boku Estebana Ocona. Doohan by teoreticky mohl zamířit i do Williamsu na ‚hostování‘ – tak to mělo být i s Oscarem Piastrim.

Antonio Giovinazzi

Ital závodil od roku 2019 do loňské sezony pro Alfu Romeo. Giovinazzi se sice neukázal jako výrazný super talent typu Max Verstappen, George Russell apod. Zároveň se italský závodník ale nikdy neprezentoval úplně marně.

Letos se Giovinazzi objevuje v garáži Haasu, na Monze s ním absolvoval i první trénink a další jízda jej čeká v americkém Austinu. Bývalý pilot F1 tak stále udržuje kontakt se sportem a čeká na příležitost, tu možná zajistil přestup Fernanda Alonsa.

Jak už bylo zmíněno, Alpine hledá zkušeného pilota a Giovinazzi tuto podmínku splňuje, přece jen, odjezdil tři roky ve formuli 1. Otázkou je Italova rychlost, tu potvrdil spíše Pierre Gasly, ale v F1 člověk nikdy neví…

Nico Hülkenberg

Hülkenberg je spjatý s Aston Martinem na pozici testovacího a rezervního pilota, vedení stáje by ale ‚Hulkovi‘ nestálo v cestě, pokud by našel stálé místo v F1, a to se možná rýsuje… Alpine potřebuje zkušenosti a rychlost.

K tomu by mohl být Nico Hülkenberg naprosto ideální. Němec strávil ve formuli 1 deset let a je stále vysoce hodnoceným závodníkem. Letos nahradil v prvních dvou závodech nemocného Sebastiana Vettela a hned porazil Lance Strolla.

Do Alpinu by teoreticky mohl přijít jen na určitou ‚přestupní dobu‘. Díky této příležitosti by si Hulk ale mohl otevřít další dveře do jiných stájí a restartovat tak svou kariéru, uvidíme. Mezi fanoušky není snad nikdo, kdo by si nepřál Hülkenbergův návrat.

Mick Schumacher

Dalším pánem na holení je nynější pilot Haasu Mick Schumacher. Mladý závodník se nachází v zajímavé situaci. Vedení Ferrari pravděpodobně už nebude podporovat Schumacherovu kariéru a v Haasu má údajně taktéž napjaté vztahy se šéfem Güntherem Steinerem.

Proto reálně hrozí, že by si Schumi pro příští rok nemusel najít sedačku, ledaže by mu vyšlo místo u Alpinu, popřípadě Williamsu. AlphaTauri už Schumachera vyvrátila, Williams se také začíná soustředit spíše na de Vriese a svůj juniorský program.

Alpine by tak mohl představovat poslední naději na udržení se v F1. Otázkou je, zda si vedení francouzské stáje troufne podepsat s pilotem jako je Mick Schumacher, neboť stále se mluví o tom, zda na to Schumi skutečně má a podobné pochybnosti rozhodně nepomáhají.

Daniel Ricciardo

Uskuteční se návrat ztraceného syna? Ricciardo na konci roku odejde z McLarenu a jeho další kroky jsou poměrně jasné – buďto se dohodne s Alpinem nebo se minimálně na rok s formulí 1 bude muset rozloučit.

Alpine ale hledá perspektivního jezdce a poslední dva roky u McLarenu Ricciardovi rozhodně neprospěly, naopak. Australan nyní působí zlomeným dojmem a jakoby snad i on sám chtěl z F1 definitivně odejít.