Přehled: Red Bull vloni investoval do svého týmu nejvíce peněz v historii

Jak velká je finanční náročnost formule 1, to dokazuje zveřejněná zpráva o stavu Red Bullu. Ten vloni „nasypal“ do stáje nejvíce peněz od svého vstupu do šampionátu v roce 2005, přesto to na boj o titul nestačí.

Štítky: Finance Red Bull Zveřejněno 25. 10 2019 — Lukáš Štěrovský

Náklady Red Bullu vloni (kdy tým vyvíjel auto pro letošní sezonu) vzrostly o 8,9 % na rekordních 9 miliard korun. Red Bull navíc najal 16 nových zaměstnanců, a tak výdaje za platy rovněž stouply, a to o 1,8 % na 2,5 miliardy korun. 100 milionů (za rok) z této částky však putuje na účet šéfa týmu Christana Hornera.

Výzkum a vývoj stál vloni Red Bull 3,5 miliardy korun, ale do této položky je zahrnuta i oblast mimo F1, například spolupráce na hypercarech s Aston Martinem nebo jachtách značky Sunseeker, na kterých se podílí technický guru Adrian Newey.

Celkem měl tedy Red Bull výdaje 9 miliard, před zdaněním mu zbyl čistý zisk kolem 300 milionů korun, a to zejména díky tzv. prize money (peněz od vedení F1 za umístění v šampionátu), sponzorovi Tag Heuer a příjmům společnosti Red Bull jako takové – nápojový gigant vloni tým dotoval částkou asi 3 miliardy korun (pokryl tedy asi třetinu nákladů), což je o 10,6 % více než v roce 2017.

I proto se nelze divit tomu, že Red Bull opakovaně tvrdí, že pokud pro něj formule 1 přestane být atraktivní, může ji v dohledné době opustit, stejně jako dodavatel motorů Honda. Bohužel není jasné, jak se finančně přesně do letošního roku japonský motorář promítl.

Diskuse k článku

Napsat komentář