Přehled: Kolik stojí provoz mistrovského týmu?

Web Motorsport.com nabídl detailní pohled pod finanční pokličku týmu Mercedes.

Štítky: Finance Mercedes Zveřejněno 4. 10 2019 — Lukáš Štěrovský

Že formule 1 je co provozování jeden z nejdražších sportů na světě, to je věc známá. Přesná čísla ale veřejnosti většinou zůstávají skrytá. Jak to mají u Mercedesu?

Stříbrné šípy, co se královny motorsportu týče, vloni vydělaly a utratily skoro stejnou částku jako v roce 2017. Výdělek týmu v roce 2018 činil v přepočtu zhruba 10 miliard korun, náklady představovaly částku asi 9 miliard, takže zisk má hodnotu jedné miliardy korun.

Což ale není tak docela pravda, jelikož příjmy Mercedesu pocházejí z tzv. prize money (odměna za umístění v Poháru konstruktérů od vedení F1), sponzorských peněz a sesterské firmy Daimler AG. Část těchto peněz ale Mercedes společnosti vrací v rámci leasingové smlouvy o pronájmu pohonných jednotek, které Daimler stáji dodává. Reálně je tak tým Mercedes jen v lehkém zisku nebo dokonce ztrátě – což je ostatně obraz společný pro všechny stáje F1.

Náklady týmu výrazněji stouply mezi roky 2016 a 2017 s příchodem nových pravidel. Od té doby je finanční situace Stříbrných šípů konstantní. Dost možná tak schraňují prostředky, které investují do monopostu pro rok 2021, kdy dojde opět k větší změně regulí, což bude znamenat potřebu větší investice do vývoje vozu.

Řečí čísel

  • Počet zaměstnanců Mercedesu stoupl z 849 (rok 2016) na současných 1006. To je celkový platový nárůst přes 200 milionů korun. Například takový Haas má jen kolem 200 zaměstnanců.
  • V roce 2018 se Mercedes objevil ve 24 % všech TV záběrů. Pro jeho partnery se jedná o finanční ekvivalent zhruba 86 miliard korun, který získají prostřednictvím reklamy apod.
  • Globální hodnota značky Mercedes-Benz stoupla ze 747 miliard korun (rok 2013) na 11,4 bilionů korun v roce 2019.

Diskuse k článku

Napsat komentář