Přehled: Jezdci si zvolili specifikace pneu pro GP Austrálie

Dodavatel pneumatik týmům F1, firma Pirelli, zveřejnila informace o tom, kteří jezdci si zvolili které pneumatiky pro úvodní závod v Melbourne, GP Austrálie. Ta se jede již příští týden. Pravidlo je velmi složité. GPF1 ale vyrobilo video, které se toto pravidlo snaží osvětlit. Ve spojení s tímto videem se pak snáze dá pochopit volba jednotlivým…

6 Štítky: Pirelli Zveřejněno 8. 03 2016 — Tomáš Richtr

Dodavatel pneumatik týmům F1, firma Pirelli, zveřejnila informace o tom, kteří jezdci si zvolili které pneumatiky pro úvodní závod v Melbourne, GP Austrálie. Ta se jede již příští týden.

Pravidlo je velmi složité. GPF1 ale vyrobilo video, které se toto pravidlo snaží osvětlit. Ve spojení s tímto videem se pak snáze dá pochopit volba jednotlivým specifikací konkrétními jezdci. Zjednodušeně řečeno: pilot, který volí víc červených super-měkkých pneumatik (a tím pádem méně těch tvrdších) cílí spíše ‚měkčí‘ agresivnější strategii.

Tou ‚nejtvrdší‘ cestou jde Manor, tou nejměkčí pak Renault, McLaren, Haas, dle očekávání Red Bull a Williams. Volba sady gum se může lišit mezi jezdci stejného týmu. Rosberg například preferuje o jednu sadu středně tvrdých gum více než Hamilton. Na úkor žluté měkké. Stejné je to u jezdců týmu Haas a Sauber. Počet červených nejměkčích sad pro GP Austrálie se ale u jezdců stejného týmu shoduje.

Jemný rozdíl v počtu bílých (tedy nejtvrdších pneumatik) má ale malý význam. Pirelli sice nařídilo, že bílá sada a žlutá sada musí být povinně nominovány pro závod, ale jen jedna z nich musí být fakticky nasazena. (Avšak ta druhá musí být připravena k použití, to znamená, že Hamilton například nesmí jednu bílou sadu nasadit v prvním tréninku.) Je tedy zřejmě, že v konkrétním případu Mercedesu skončí ještě před kvalifikací jezdci na stejné škále voleb.

Plně pochopit motivace voly jednotlivých jezdců si vyžádá nějaký čas. Každopádně si tento obrázek dobře uschovejme. Při přenosech F1 jej budeme všichni potřebovat!

Takovou alokaci si zvolili jezdci pro GP Austrálie

Takovou alokaci si zvolili jezdci pro GP Austrálie

Níže jsou doposud známé možnosti jednotlivých specifikací pneu pro nadcházející závody. Tyto specifikace nominuje samotné Pirelli:

Dosavadní nominace specifikací pneumatik od Pirelli

Dosavadní nominace specifikací pneumatik od Pirelli

Čtěte dále: TV grafika nabídne detailnější informace o pneumatikách

Diskuse k článku

6 komentářů: “Přehled: Jezdci si zvolili specifikace pneu pro GP Austrálie”

 1. DallasDD napsal:

  TomysF1 DallasDD No jo, toho jsem si ani nevšimnul, že pro Monako a Španělsko zatím nebyly nominovány:) Ale měly by být, protože jezdci si stěžují, že i Superměkká pneu je pro Monako pořád moc tvrdá:)

 2. TomysF1 napsal:

  DallasDD Dost možná ano. Ještě nebyly pneu pro Monako nominovány 😉

 3. DallasDD napsal:

  Čekal jsem, že Ultraměkká pneumatika bude k dispozici i Monaku..

 4. kareljindra napsal:

  TomysF1 kareljindra Aha,tak ještě úplně jinak než jsem čekal… Díky Tomáš.

 5. TomysF1 napsal:

  kareljindra Nasadit musí povinně buď bílou nebo žlutou. 

  Nasadí-li žlutou,  pak v závodě ještě musí použít bílou nebo červenou 

  Nasadí-li bílou,  pak v závodě ještě musí použít červenou nebo žlutou

 6. kareljindra napsal:

  Chci se zeptat,každý jezdec tedy může,nebo musí během závodu nasadit všechny tři odlišné sady pneumatik ? Děkuji za odpověd.

Napsat komentář